Meritum Podatki

Zwrot podatku z Belgii - rozliczenie Podatki Meritum

Odzyskaj swoje pieniądze 😎

Jeżeli legalnie pracowałeś na terenie Belgii i Twój pracodawca odprowadzał od pensji podatek, to możesz starać się o zwrot nadpłaty tego podatku. Bardzo często jest to zwrot całego podatku dochodowego. Jest to całkowicie legalne i bezpieczne. Średnia kwota zwrotu to 980 EUR 🤑 .

Zgłoś się do naszego punktu obsługi Klienta po wstępną kalkulację i dowiedz się ile wyniesie Twój zwrot podatku z Belgii!

Zwrot podatku z Belgii

Belgia - rozliczenie podatku

Każdy, kto podejmował legalne zatrudnienie a z jego pensji była odprowadzana zaliczka na poczet podatku dochodowego może starać się o zwrot nadpłaty podatku dochodowego z Belgii.

W tym celu należy złożyć zeznanie podatkowe w tamtejszym urzędzie skarbowym.  Obowiązek rozliczenia podatku istnieje tylko wtedy, gdy podatnik otrzymał wezwanie do rozliczenia. Jeśli nie, to rozliczenie jest dobrowolne. Warto jednak starać się o zwrot podatku z Belgii, który może okazać się niezwykle korzystny.

Zeznanie podatkowe możesz złożyć do 3 lat wstecz licząc do końca grudnia każdego roku podatkowego.

Jak odzyskać podatek z Belgi?

01.

Wybierz swój punkt obsługi

Kliknij "Odzyskaj podatek" i wypełnij prosty formularz podając informacje o kraju zatrudnienia i kodzie pocztowym i wybierz swój punkt obsługi.

02.

Zamów wstępną kalkulację

Kalkulację zamówisz bezpośrednio w naszym punkcie lub online. Dzięki niej dowiesz się ile zwrotu podatku Ci przysługuje i ile zapłacisz za usługę.

03.

Zatwierdź umowę

Po wstępnej kalkulacji poznasz warunki rozliczenia. Możesz wtedy zatwierdzić umowę w naszym punkcie lub 100 % online

04.

Zwrot możliwy już po 30 dniach!

Średnio na zwrot podatku czekasz około 4 miesiące jednak urząd może wypłacić Twój zwrot już po 30 dniach!

Mamy ponad 180 Punktów Obsługi! 🤝

Umów się teraz na wstępną kalkulację.

Wybierz biuro blisko Ciebie, a otrzymasz od nas pełne dane kontaktowe do specjalisty. Otrzymasz wstępną kalkulację, dzięki której dowiesz się ile podatku Ci przysługuje i jaki jest koszt usługi. Oczywiście otrzymasz też informacje jakich dokumentów potrzebujesz do załatwienia formalności związanych z rozliczeniem podatku z Belgii.

Wybierz interesujący Cię punkt obsługi i umów się na spotkanie.

Belgia rozliczenie podatku – kiedy należy się zwrot podatku z Belgii?

Każdy, kto podejmował legalne zatrudnienie a z jego pensji była odprowadzana zaliczka na poczet podatku dochodowego może starać się o zwrot nadpłaty podatku dochodowego. W tym celu należy złożyć zeznanie podatkowe w tamtejszym urzędzie skarbowym. Często istnieje obowiązek rozliczenia podatku lecz tylko wtedy, gdy podatnik otrzymał wezwanie do rozliczenia. Jeśli nie, to rozliczenie jest dobrowolne. Zeznanie podatkowe możesz złożyć do 3 lat wstecz licząc do końca grudnia każdego roku podatkowego.

Jakie dokumenty są wymagane?

Do złożenia zeznania podatkowego na terenie Belgii wymagamy następujących dokumentów:

  • Loonfiche - zestawienie od Twojego pracodawcy o uzyskanym dochodzie w roku podatkowym
  • Kopia dowodu osobistego
  • Podbite zaświadczenie EU/EWR z polskiego urzędu skarbowego
  • Zaświadczenie z banku o posiadaniu rachunku bankowego
  • Zaświadczenie o wspólnym zameldowaniu z żoną
  • Zaświadczenie o dochodach żony ( o ile nie uwzględniono ich na druku EU EWR )

Co można odliczyć?

  • Ulga na żonę
  • Ulga na dzieci
  • Ulga na kredyt hipoteczny
  • inne

Pamiętaj jednak, że prawo do zwrotu nadpłaty podatkowej i ulg podatkowych uzyskach tylko wtedy, gdy dochody z Belgii stanowią minimum 75 % Twojego łącznego dochodu ( tzw. worldwide income) wykazanego na druku EU EWR.

Ile się czeka na zwrot podatku z Belgii?

W zależności od urzędu na zwrot czeka się od 3 do 6 miesięcy. Zwrot podatku otrzymasz na konto w Polsce lub w Belgii.

Rozlicz podatek z Belgii już dzis. Wypełnij formularz na naszej stronie. Oddzwonimy w ciągu 48 godzin!

Zwrot podatku Belgia – czy rozliczenie jest obowiązkowe?

Dzięki rozszerzeniu Unii Europejskiej oraz udziale Polski w tak zwanym „wspólnym rynku” niemal wszyscy obywatele Rzeczypospolitej mają prawo do podejmowania zatrudnienia w innych krajach członkowskich, na przykład w Belgii. Z tego też powodu, ten kierunek jest coraz popularniejszy podczas poszukiwania pracy. Znacząco wyższe pensje, nawet dla osób bez kwalifikacji przyciągają również osoby nieznające języka francuskiego, niderlandzkiego czy też niemieckiego (które to stanowią języki urzędowe w Królestwie Belgii). O ile sama praca nie musi być skomplikowana (szczególnie dla osób z nią obeznanych), o tyle zawiłości podatkowe już tak.

Każda osoba uzyskująca dochody w tym kraju musi się z nich rozliczyć. Od wynagrodzenia, jakie w Belgii otrzymuje pracownik, odprowadzane są podatki, które w pewnych okolicznościach mogą zostać zwrócone podatnikowi. Belgijskie prawo podatkowe dopuszcza możliwość przyznania wielu rodzajów ulg osobom rozliczającym się z przychodów uzyskanych w Królestwie Belgii, szczególnie jeśli stanowią one co najmniej trzy czwarte wszystkich przychodów uzyskanych przez podatnika w danym roku podatkowym (a więc 75% wszystkich dochodów uzyskanych ze wszystkich źródeł we wszystkich krajach musi zostać uzyskane w Belgii).

Wspólne rozliczenie z rodziną w Belgii

Rodzina to nie tylko podstawowa komórka społeczna. Jej wspólne przychody mogą stanowić podstawę opodatkowania. Osoby pozostające w związku małżeńskim lub prowadzące wspólne gospodarstwo domowe na podstawie umowy, zameldowane pod jednym adresem powinny rozliczać się wspólnie. W tym przypadku obojgu osobom przysługują ulgi na przykład wynikające z wydatków szkolnych na dzieci. Jeśli związek rodziców ma charakter nieformalny, tylko jedno z nich powinno rozliczyć się z dziećmi. W przypadku pieczy naprzemiennej opiekunowie mogą otrzymać ulgę na dziecko po połowie. Jeśli jednak dziecko mieszka tylko z jednym z rodziców, to on może uzyskać ulgę. Drugi z rodziców może za to odliczyć od podatku alimenty wpłacane na rzecz dziecka. Pociecha musi oczywiście być zameldowana w tym samym miejscu, co rodzice. Wyjątkiem od tej zasady jest na przykład przebywanie dziecka przez dłuższy okres w szpitalu lub w innym mieście podczas nauki.

Co podlega opodatkowaniu w Belgii?

W deklaracji podatkowej należy zamieścić między innymi dochody uzyskiwane w wyniku wynajmu nieruchomości (również spoza Belgii), dochody wynikające ze stosunku pracy (premie, odszkodowania, korzystanie z samochodu służbowego), zasiłki dla bezrobotnych, emerytury pomostowe, emerytury, alimenty.

Podatek w Belgii – progi

Kwota wolna od podatku wynosi w Belgii 10.570 euro. Suma ta jednak w szczególnych przypadkach może zostać podwyższona. Przysługująca ulga zwiększa się wraz z ilością dzieci pozostających na utrzymaniu. Przy pierwszym dziecku jest to 1850 euro, przy dwójce - 4 760 euro, trójce - 10 660 euro, czwórce - 17 250 euro oraz 6 580 euro za każde kolejne.

System podatkowy w Belgii ma cztery progi:

  • dochód do 12 990 euro podlega 25% opodatkowaniu,
  • dochód 15 200 euro do 26 830 euro podlega 40-sto procentowemu podatkowi,
  • przy dochodach w granicach 26 830 euro do 46 440 euro procent podatku wzrasta do 45%,
  • dochody 46 440 euro lub wyższe to już podatek wynoszący 50%

W przypadku rozliczania się wspólnie ze współmałżonkiem, który w roku podatkowym uzyskał niewielkie lub zerowe dochody, urząd podatkowy odpowiednio obniża wysokość należnego podatku. W podobny sposób należny podatek zarówno od osoby fizycznej, jak i od osoby prowadzącej działalność gospodarczą obniżają koszty uzyskania przychodu. W tym przypadku jednak konieczne jest udokumentowanie wszystkich poniesionych kosztów. Jeśli nie jesteśmy w stanie tego zrobić, możemy odliczyć zryczałtowaną kwotę. .

Jak odzyskać podatek z Belgii?

Nie znając języka, warto zgłosić się po pomoc do firm, które zajmują się uzyskiwaniem zwrotów podatków wpłaconych za granicą, na przykład w Belgii. Może to nie tylko przyspieszyć cały proces, ale także pozwoli uniknąć błędów często popełnianych przez osoby nieobeznane z systemem podatkowym kraju, w którym wykonywały pracę. Przewidywany zwrot z podatku z Belgii można w prosty sposób obliczyć przy pomocy naszego kalkulatora.

FAQ - zwrot podatku z Belgii

Kto musi rozliczyć się z podatku w Belgii?

Wszystkie osoby, które uzyskują dochody w Belgii, są zobowiązane do złożenia zeznania podatkowego – urząd skarbowy (FOD) wysyła co roku do podatników wezwania do rozliczenia.

Do kiedy należy złożyć deklarację podatkową do urzędu w Belgii?

Deklarację podatkową w urzędzie trzeba złożyć do końca czerwca (rezydenci) lub do końca listopada (nierezydenci).

Co jest potrzebne do rozliczenia podatku w Belgii?

Najważniejsze dokumenty to karta podatkowa (Loonfiche), wycinki z wypłaty (loonbrief), numer identyfikacji podatkowej (NiN, czyli National Numer), zaświadczenie EU/EWR o dochodach zagranicznych, numer konta bankowego oraz kopia dowodu tożsamości.

Co to jest Loonfiche?

To belgijska karta podatkowa, którą otrzymuje każdy pracownik, a znajdują się w niej najważniejsze informacje potrzebne do rozliczenia.

Jak sprawdzić ile mam zwrotu podatku z Belgii?

Musisz dokonać niezbędnych wyliczeń, korzystając z danych zawartych na karcie podatkowej Loonfiche – należy je umieścić w odpowiednich miejscach na formularzu i złożyć go w urzędzie.

Ile czeka się na zwrot podatku z Belgii?

Średnio czas oczekiwania wynosi 4-6 miesięcy od złożenia zeznania.

Co grozi za nierozliczenie podatku w Belgii?

Belgijski urząd skarbowy może nałożyć kary pieniężne w wysokości od 50 euro do 1250 euro.

Jak rozliczyć podatek z Belgii w Polsce?

Dochody z Belgii musisz wykazać w rozliczeniu z polskim urzędem skarbowym na formularzu PIT-36 z załącznikiem ZG.

Jak uzyskać druk EU-EWR?

Wniosek o EU/EWR należy złożyć w polskim urzędzie skarbowym – konieczne może być wcześniejsze rozliczenie.

Jaka metoda jest stosowana przy rozliczaniu dochodów z Belgii w Polsce?

Dochody uzyskane w Belgii rozliczane są metodą proporcjonalnego rozliczenia.

<< 1 >>


Współpracują z nami: