Meritum Podatki
decyzja Zorgtoeslag 2022 toeslagen

Czym jest Zorgtoeslag? Jak wnioskować o dofinansowanie za 2022 rok?

Aby otrzymać zasiłek zdrowotny Zorgtoeslag, musisz spełnić szereg warunków. Na przykład Twoje dochody mogą nie być zbyt wysokie. Mowa tutaj o dochodach zarówno z Holandii, jak i z innych krajów. Urząd Belastingdienst może wysłać do Ciebie formularz, w którym oświadczysz o Twoich dochodach światowych. Twoje aktywa (takie jak oszczędności) również nie powinny być zbyt wysokie. Zasiłek na opiekę zdrowotną Zorgtoeslag stanowi wkład w koszty holenderskiego ubezpieczenia zdrowotnego. Każda osoba pracująca legalnie w Holandii ma obowiązek płatności składki na ubezpieczenie zdrowotne. Najczęściej potrąceniem zajmuje się pracodawca. Co miesiąc odprowadza składkę około 111 EUR (za rok 2022). Urząd zezwala na wnioskowanie o zwrot tych pieniędzy pod warunkiem, że Twoje dochody nie przekraczają konkretnego progu.

Warunki uzyskania zasiłku zdrowotnego Zorgtoeslag

Aby otrzymać zasiłek zdrowotny Zorgtoeslag, obowiązują następujące warunki:

  • masz ukończone 18 lat
  • opłacasz holenderskie ubezpieczenie zdrowotne
  • posiadasz obywatelstwo holenderskie lub pozwolenie na pobyt. Jeśli posiadasz partnera fiskalnego, to również jego pobyt w Holandii musi być legalny
  • Twój wspólny z partnerem fiskalnym dochód nie jest zbyt wysoki- poniżej przedstawiamy tabelę z kwotami i limitami dochodu dla Zorgtoeslag
  • Twoje (wspólne) aktywa nie są zbyt wysokie – na przykład oszczędności w banku

Dla roku 2022 obowiązują następujące limity dochodu

- 31 998 € - dla rozliczenia bez partnera
- 40 944 € - dla rozliczenia z partnerem fiskalnym

Ile wynosi kwota Zorgtoeslag?

Dofinansowanie do ubezpieczenia zależy nie tylko od dochodu, ale też okresu pracy w Holandii. Inaczej traktowany jest rezydent z zatrudnieniem przez cały rok, a inaczej
sezonowy pracownik, który podejmuje pracę na 2 miesiące. Podamy dwa przykłady obliczenia Zorgtoeslag.

Przykład 1
Adam i Ewelina posiadają łączny dochód w wysokości 26 000 EUR. Ewelina nie pracuje, ponieważ wychowuje dwójkę dzieci. Adam pracuje w Holandii cały rok.

Za 2022 rok otrzymają miesięcznie dofinansowanie Zorgtoeslag w wysokości 171 EUR - zgodnie z poniższą tabelą.
Łącznie za cały rok otrzymają 2052 EUR dofinansowania.

Przykład 2
Jacek pracuje sezonowo w Holandii. Postanowił wyjechać do pracy na 3 miesiące, zarabiając około 7 000 EUR.
Wrócił do Polski i chce starać się o dofinansowanie. W Polsce nie podjął żadnej pracy w roku 2022.

Za 2022 rok otrzyma miesięcznie dofinansowanie Zorgtoeslag w wysokości 111 EUR
To znaczy, że za 3 miesiące pracy łącznie otrzyma 333 EUR dofinansowania.

Poniższa tabela przedstawia limity dochodów i kwotę dofinansowania do ubezpieczenia Zorgtoeslag. Możemy zauważyć, że im wyższy dochód tym niższa wypłata Zorgtoeslag.

Zorgtoeslag 2022 tabela ile mozna otrzymac

Jak złożyć wniosek o Zorgtoeslag?

Masz trzy możliwości

  • Złożenie wniosku w formie elektronicznej przez DIGID. Musisz posiadać dostęp do elektronicznego systemy urzędu Belastigndienst i złożyć tam odpowiednio uzupełniony wniosek.
    Ważne, aby podać właściwe daty świadczenia
  • Złożenie wniosku w formie papierowej – ta metoda jest już mało popularna i nie rekomendujemy tego sposobu. Formularz w wersji papierowej można zamówić w Belastigndienst dzowniąc na infolinię. Urząd wyśle do nas papierowy formularz do uzupełnienia.
  • Trzecia metoda – najprostsza. Można skorzystać z pomocy firmy podatkowej. Firmie należy udzielić pełnomocnictwa, aby mogła kompleksowo zająć się wnioskiem wraz z zadbaniem o ewentualne odwołanie.

Ile czeka się na dofinasowanie Zorgtoeslag?

Terminy wydania decyzji są różne. Zależne są od pory roku, w którym składasz wniosek, a także tego, czy jesteś rezydentem w Holandii. Jeśli składasz wniosek jako osoba zameldowania to urząd powinien uporać się z wydaniem decyzji w terminie około 8-12 tygodni. Jeśli jednak nie posiadasz meldunku, Twoja praca jest tymczasowa, wówczas zaczynają się schody. Urząd uzależnia wydanie decyzji Zorgtoeslag od Twojego zeznania podatkowego, oczekując dodatkowych zaświadczeń. Taki proces może trwać nawet kilkanaście miesięcy.

Ile masz czasu na złożenie wniosku Zorgtoeslag 2022?

Termin złożenia wniosku mija 31.08.2023. Niestety złożenie wniosku po tym terminie skutkuje utratą prawa do dofinansowania. Dlatego ważne jest to, aby nie odkładać tego na ostanią chwilę. Zadbaj również o to, aby zatrzymać otrzymywanie dofinansowania. Bardzo częstym przypadkiem jest sytuacja, gdy wnioskujemy o Zorgtoeslag np. za należne 3 miesiące pracy, a urząd Belastigndienstw decyzjach automatycznych wypłaca nam pieniądze za kolejne miesiące, a nawet za cały rok do przodu.
Musisz liczyć się z tym, że te pieniądze musisz zwrócić z odsetkami. Dlatego lepiej zadbać o tro podczas składania wniosku, składając również wniosek o zatrzymanie wypłaty Zorgtoeslag.
To bardzo ważny fakt, o którym się zapomina.

Jak przeczytać informacje z decyzji Zorgtoeslag?

Otrzymałeś już decyzję o dofinansowaniu Zorgtoeslag? Decyzja wydawana jest przez jednostkę Toeslagen – część Belastigndienst. Treść decyzji różni się od tradycyjnej decyzji podatkowej Aanslag, jednak ma kilka wspólnych pól. Poniżej przedstawiamy wzór decyzji podatkowej z wyjaśnieniem.

Treść decyzji podatkowej Zorgtoeslag

decyzja Zorgtoeslag 2022 toeslagen

Oto treść decyzji w systemie podatkowym Belastigndienst:

Tak wygląda przelew z urzędu Belastigndienst z wypłatą Zorgtoeslag:
Zorgtoeslag platnosc na konto

 

Zorgtoeslag, a zaświadczenie o dochodach

Można pomyśleć, że zorgtoeslag jako dofinansowanie do ubezpieczenia nie powinno mieć nic wspólnego z rozliczeniem podatkowym i zaświadczeniem o dochodach. Otóż nie. Urząd podatkowy w momencie wydawania decyzji  Zorgtoeslag (toeslagen) weryfikuje, czy złożyliśmy zeznanie podatkowe. Składając zeznanie podatkowe z kolei powinniśmy wysłać oryginał zaświadczenia o dochodach z Polski. Urząd mając zaświadczenie, posiada informację czarno na białym o naszych dochodach poza Holandią, co ułatwia wydanie decyzji podatkowej.  Dlatego często spotykamy się z odpowiedzią z urzędu w Holandii, że do wydania decyzji Zorgtoeslag potrzebne jest zaświadczenie o dochoach. Jeżeli potrzebujesz pomocy w rozliczeniu podatku z Holandii lub innych sprawach związanych z urzędem, zgłoś się do nas – zapewniamy kompleksową pomoc! Zapraszamy – Podatkimeritum.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.4/5.0
Na podstawie: 2 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Vakantiegeld – komu przysługuje dodatek urlopowy w Holandii?
Vakantiegeld – komu przysługuje dodatek urlopowy w Holandii?

Jedną z zalet pracy w Holandii jest przysługujący każdemu pracownikowi dodatek urlopowy. Świadczenie to wypłacane jest przez pracodawcę na pokrycie kosztów wakacji, a jego wysokość zależna jest od naszych dochodów. Sprawdź ile pieniędzy otrzymasz z tego tytułu i kiedy możesz spodziewać się wypłaty – zapraszamy.

Podatek drogowy w Holandii – ile wynosi i kto musi go płacić?
Podatek drogowy w Holandii – ile wynosi i kto musi go płacić?

Wyjeżdżając do innego kraju z pewnością zdajemy sobie sprawę z czekających nas opłat. Wiele podatków może nas jednak zaskoczyć, ponieważ do tej pory nie musieliśmy ich płacić. Może tak być w przypadku opłaty drogowej w Holandii, która dotyczy wszystkich kierowców. Jeżeli masz zamiar korzystać z samochodu w tym kraju, warto dowiedzieć się jak funkcjonuje motorrijtuigenbelasting (MRB) – o tym opowiemy w dzisiejszym wpisie.

Co to jest numer BSN w Holandii (dawny numer sofi) i do czego jest potrzebny?
Co to jest numer BSN w Holandii (dawny numer sofi) i do czego jest potrzebny?

Praktycznie w każdym kraju funkcjonuje specjalny identyfikator pozwalający wyróżnić podatnika i usprawnić załatwianie wszelkich formalności z różnego rodzaju organami administracji publicznej. Nie inaczej jest w Królestwie Niderlandów. Dowiedz się, czym jest numer BSN (dawniej sofinummer) i dlaczego tak ważne jest wyrobienie go po przyjeździe do Holandii.

Co wpływa na wysokość zwrotu podatku z Holandii?
Co wpływa na wysokość zwrotu podatku z Holandii?

Jeśli jesteś legalnie zatrudniony w Holandii, to każdego miesiąca z Twojego wynagrodzenia pobierane są podatki. Pracodawca odprowadza je w Twoim imieniu do urzędu skarbowego. Na koniec roku przygotowujesz zeznanie i rozliczasz się z fiskusem. Daje to szansę na uzyskanie zwrotu nadpłaconego podatku. Co wpływa na jego wysokość?

Jakie są możliwości rozliczenia podatku za wcześniejsze lata?
Jakie są możliwości rozliczenia podatku za wcześniejsze lata?

Wyjazd do Niemiec czy Holandii w celach zarobkowych wiąże się z obowiązkiem odprowadzania podatków do tamtejszych urzędów skarbowych. Po zakończeniu każdego roku podatkowego należy złożyć PIT. Jeśli masz nadpłatę podatku, należy Ci się zwrot. Czy wiesz, że możesz się o niego ubiegać do kilku lat wstecz?

DigiD (czym jest, jak wyrobić, do czego się przydaje)
DigiD w Holandii – czym jest i do czego służy?

DigiD to skrót od Digitale Identiteit, czyli w wolnym tłumaczeniu – cyfrowej tożsamości. Jest to indywidualny login i hasło, dzięki którym będziemy w stanie uzyskać mnóstwo informacji dotyczących naszych podatków i zobowiązań wobec różnych instytucji państwowych w Holandii. Dowiedź się, jak uzyskać DigiD, i czy posiadanie go, jest obowiązkowe.

Współpracują z nami: