Meritum Podatki

Co to jest Zorgtoeslag 2023 i ile wynosi?

Otrzymałeś pismo Verklaring geen privégebruik auto? W tym wpisie wyjaśnimy Ci dlaczego urząd wysłał do Ciebie list i co musisz zrobić, aby nie otrzymać kary.

Co to jest Zorgtoeslag 2023 i ile wynosi?

Czym jest Zorgtoeslag? Jak wnioskować o dofinansowanie za 2023 rok?

Aby otrzymać zasiłek zdrowotny Zorgtoeslag, musisz spełnić szereg warunków. Na przykład Twoje dochody mogą nie być zbyt wysokie. Mowa tutaj o dochodach zarówno z Holandii, jak i z innych krajów. Urząd Belastingdienst może wysłać do Ciebie formularz, w którym oświadczysz o Twoich dochodach światowych. Twoje aktywa (takie jak oszczędności) również nie powinny być zbyt wysokie. Zasiłek na opiekę zdrowotną Zorgtoeslag stanowi wkład w koszty holenderskiego ubezpieczenia zdrowotnego. Każda osoba pracująca legalnie w Holandii ma obowiązek płatności składki na ubezpieczenie zdrowotne. Najczęściej potrąceniem zajmuje się pracodawca. Co miesiąc odprowadza składkę około 111 EUR (za rok 2023). Urząd zezwala na wnioskowanie o zwrot tych pieniędzy pod warunkiem, że Twoje dochody nie przekraczają konkretnego progu.

Warunki uzyskania zasiłku zdrowotnego Zorgtoeslag

Aby otrzymać zasiłek zdrowotny Zorgtoeslag, obowiązują następujące warunki:

  • masz ukończone 18 lat
  • opłacasz holenderskie ubezpieczenie zdrowotne
  • posiadasz obywatelstwo holenderskie lub pozwolenie na pobyt. Jeśli posiadasz partnera fiskalnego, to również jego pobyt w Holandii musi być legalny
  • Twój wspólny z partnerem fiskalnym dochód nie jest zbyt wysoki- poniżej przedstawiamy tabelę z kwotami i limitami dochodu dla Zorgtoeslag
  • Twoje (wspólne) aktywa nie są zbyt wysokie – na przykład oszczędności w banku

Dla roku 2023 obowiązują następujące limity dochodu:

- 38 520 € - dla rozliczenia bez partnera,
- 48 224 € - dla rozliczenia z partnerem fiskalnym,

Ile wynosi kwota Zorgtoeslag?

Dofinansowanie do ubezpieczenia zależy nie tylko od dochodu, ale też okresu pracy w Holandii. Inaczej traktowany jest rezydent z zatrudnieniem przez cały rok, a inaczej sezonowy pracownik, który podejmuje pracę na 2 miesiące. Podamy dwa przykłady obliczenia Zorgtoeslag.  Zasiłek  na rok 2023 wynosi jednak maksymalnie 154 euro miesięcznie.

Przykład 1
Adam i Ewelina posiadają łączny dochód w wysokości 26 000 EUR. Ewelina nie pracuje, ponieważ wychowuje dwójkę dzieci. Adam pracuje w Holandii cały rok.

Za 2022 rok otrzymali miesięcznie dofinansowanie Zorgtoeslag w wysokości 171 EUR
Łącznie za cały rok otrzymali 2052 EUR dofinansowania.

Przykład 2
Jacek pracuje sezonowo w Holandii. Postanowił wyjechać do pracy na 3 miesiące, zarabiając około 7 000 EUR.
Wrócił do Polski i chce starać się o dofinansowanie. W Polsce nie podjął żadnej pracy w roku 2022.

Za 2022 rok otrzymywał miesięcznie dofinansowanie Zorgtoeslag w wysokości 111 EUR
To znaczy, że za 3 miesiące pracy łącznie otrzyma 333 EUR dofinansowania.

Jak złożyć wniosek o Zorgtoeslag?

Masz trzy możliwości

  • Złożenie wniosku w formie elektronicznej przez DIGID. Musisz posiadać dostęp do elektronicznego systemy urzędu Belastigndienst i złożyć tam odpowiednio uzupełniony wniosek.
    Ważne, aby podać właściwe daty świadczenia
  • Złożenie wniosku w formie papierowej – ta metoda jest już mało popularna i nie rekomendujemy tego sposobu. Formularz w wersji papierowej można zamówić w Belastigndienst dzwoniąc na infolinię. Urząd wyśle do nas papierowy formularz do uzupełnienia.
  • Trzecia metoda – najprostsza. Można skorzystać z pomocy firmy podatkowej. Firmie należy udzielić pełnomocnictwa, aby mogła kompleksowo zająć się wnioskiem wraz z zadbaniem o ewentualne odwołanie.

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

Ile czeka się na dofinasowanie Zorgtoeslag?

Terminy wydania decyzji są różne. Zależne są od pory roku, w którym składasz wniosek, a także tego, czy jesteś rezydentem w Holandii. Jeśli składasz wniosek jako osoba zameldowania to urząd powinien uporać się z wydaniem decyzji w terminie około 8-12 tygodni. Jeśli jednak nie posiadasz meldunku, Twoja praca jest tymczasowa, wówczas zaczynają się schody. Urząd uzależnia wydanie decyzji Zorgtoeslag od Twojego zeznania podatkowego, oczekując dodatkowych zaświadczeń. Taki proces może trwać nawet kilkanaście miesięcy.

Ile masz czasu na złożenie wniosku Zorgtoeslag 2023?

Termin złożenia wniosku mija 31.08.2024. Niestety złożenie wniosku po tym terminie skutkuje utratą prawa do dofinansowania. Dlatego ważne jest to, aby nie odkładać tego na ostatnią chwilę. Zadbaj również o to, aby zatrzymać otrzymywanie dofinansowania. Bardzo częstym przypadkiem jest sytuacja, gdy wnioskujemy o Zorgtoeslag np. za należne 3 miesiące pracy, a urząd Belastigndienst w decyzjach automatycznych wypłaca nam pieniądze za kolejne miesiące, a nawet za cały rok do przodu.
Musisz liczyć się z tym, że te pieniądze musisz zwrócić z odsetkami. Dlatego lepiej zadbać o tro podczas składania wniosku, składając również wniosek o zatrzymanie wypłaty Zorgtoeslag.
To bardzo ważny fakt, o którym się zapomina.

Jak przeczytać informacje z decyzji Zorgtoeslag?

Otrzymałeś już decyzję o dofinansowaniu Zorgtoeslag? Decyzja wydawana jest przez jednostkę Toeslagen – część Belastigndienst. Treść decyzji różni się od tradycyjnej decyzji podatkowej Aanslag, jednak ma kilka wspólnych pól. Poniżej przedstawiamy wzór decyzji podatkowej z wyjaśnieniem.

Treść decyzji podatkowej Zorgtoeslag

decyzja Zorgtoeslag 2022 toeslagen

Oto treść decyzji w systemie podatkowym Belastigndienst:

Tak wygląda przelew z urzędu Belastigndienst z wypłatą Zorgtoeslag:
Zorgtoeslag platnosc na konto

 

Zorgtoeslag, a zaświadczenie o dochodach

Można pomyśleć, że Zorgtoeslag jako dofinansowanie do ubezpieczenia nie powinno mieć nic wspólnego z rozliczeniem podatkowym i zaświadczeniem o dochodach. Otóż nie. Urząd podatkowy w momencie wydawania decyzji  Zorgtoeslag (toeslagen) weryfikuje, czy złożyliśmy zeznanie podatkowe. Składając zeznanie podatkowe z kolei powinniśmy wysłać oryginał zaświadczenia o dochodach z Polski. Urząd mając zaświadczenie, posiada informację czarno na białym o naszych dochodach poza Holandią, co ułatwia wydanie decyzji podatkowej. Dlatego często spotykamy się z odpowiedzią z urzędu w Holandii, że do wydania decyzji Zorgtoeslag potrzebne jest zaświadczenie o dochodach. Jeżeli potrzebujesz pomocy w rozliczeniu podatku z Holandii lub innych sprawach związanych z urzędem, zgłoś się do nas – zapewniamy kompleksową pomoc! Zapraszamy – Podatkimeritum.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.5/5.0
Na podstawie: 4 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

W tym roku nie musisz wysyłać zaświadczenia do Holandii

Belastingdienst nie wymaga już zaświadczenia, jeśli w ubiegłych latach otrzymali je od Ciebie To jest dobra wiadomość. Belastingdienst poinformował w komunikacie na swojej oficjalnej stronie internetowej, że w tym roku daruje podatnikom obowiązek wysyłania zaświadczenia o dochodach. Oznacza to, że jeśli w ubiegłych latach wysłałeś choć raz takie zaświadczenie i urząd je zaakcpetował, to w…

Do kiedy należy rozliczyć podatek z Holandii w 2024 roku? Podpowiadamy

Rozliczenie podatku w Holandii 2024– termin składania zeznań Termin na złożenie zeznań podatkowych w Holandii zazwyczaj przypada na 1 maja roku następującego po roku podatkowym. Oznacza to, że za dochody z 2023 roku, deklarację należy złożyć do 1 maja 2024 roku. Ważne jest, aby nie odkładać rozliczenia, ponieważ opóźnienia mogą skutkować sankcjami finansowymi. W roku…

Czy renta w Holandii jest opodatkowana?

W Holandii system rent i zasiłków emerytalnych jest nieco inny niż w innych krajach. Jednym z najczęściej zadawanych pytań przez osoby myślące o przeniesieniu się do Królestwa Niderlandów jest to, czy renta w Holandii jest opodatkowana. To pytanie może wydawać się prostsze, niż jest w rzeczywistości. W tym artykule przyjrzymy się różnym aspektom systemu rentowego…

Kto musi dopłacić do podatku w Holandii?

System podatkowy w Holandii jest złożony i obejmuje różne kategorie dochodów. W zależności od sytuacji finansowej i zmian w życiu osobistym niektórzy mieszkańcy kraju mogą być zobowiązani do dopłacenia dodatkowego podatku. W tym artykule omówimy, kto musi dopłacić do podatku w Holandii i jak można uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek podczas rozliczania się z fiskusem. System podatkowy…

Jak uzyskać zwrot podatku z Holandii na dziecko?

Czy pracujesz w Holandii i masz dzieci? Jeśli tak, to zapewne wiesz, że możesz ubiegać się o ulgę podatkową Inkomensafhankelijke combinatiekorting. Niemniej jednak procedura ta może być dość skomplikowana, a szereg przepisów może przytłoczyć nawet najbardziej doświadczoną osobę. Ale bez obaw! Ten przewodnik pomoże Ci zrozumieć proces i umożliwi Ci skorzystanie z tego, na co…

Rozliczanie Jaaropgaaf w Polsce – jak to zrobić?

Kiedy przychodzi czas na rozliczenie podatkowe, w zasadzie wszyscy zaczynają się zastanawiać, jak to zrobić sprawnie i bezstresowo. Jeśli pracowałeś w Holandii, i wróciłeś do Polski, możesz zastanawiać się, jak rozliczyć Jaaropgaaf – roczne zestawienie podatkowe z Holandii. Czy to jest skomplikowane? No cóż, zależy... Ale bez obaw! Mamy dla Ciebie skrojony na miarę przewodnik,…

Współpracują z nami: