Meritum Podatki

Czy jeszcze nie otrzymałeś 300 euro jako dodatku energetycznego? To Twoja ostatnia okazja

Na pracowników podlegających podatkowi dochodowemu w Niemczech czeka jednorazowa wypłata w wysokości 300 euro. We wrześniu 2022 wszystkie osoby pracujące w Niemczech, które podlegają podatkowi dochodowemu, otrzymają jednorazową płatność w wysokości 300 euro: tak zwany "ryczałt za ceny energii". Jest to przewidziane w ustawie rządu federalnego o ulgach podatkowych 2022. Pracownicy otrzymają ryczałt energetyczny wraz…

4 punkty , o których musisz pamiętać rozliczając podatek z Niemiec

Na pracowników podlegających podatkowi dochodowemu w Niemczech czeka jednorazowa wypłata w wysokości 300 euro.

We wrześniu 2022 wszystkie osoby pracujące w Niemczech, które podlegają podatkowi dochodowemu, otrzymają jednorazową płatność w wysokości 300 euro: tak zwany "ryczałt za ceny energii". Jest to przewidziane w ustawie rządu federalnego o ulgach podatkowych 2022. Pracownicy otrzymają ryczałt energetyczny wraz z wynagrodzeniem za wrzesień.

Każdy, kto uzyskuje dochody z rolnictwa i leśnictwa, z działalności komercyjnej lub z samozatrudnienia, otrzyma ryczałt na ceny energii poprzez obniżenie zaliczek na podatek dochodowy. W tym celu od 10 września 2022 r. od zaliczek zostanie odjęte 300 euro. Jeśli zaliczki są niższe niż 300 euro, należy je zmniejszyć do 0 euro.

Dodatek energetyczny podlega opodatkowaniu i jest zwolniony ze składek na ubezpieczenie społeczne. Jeśli jest wypłacany wraz z wynagrodzeniem, jest opodatkowany z potrąceniem podatku od wynagrodzeń. Jeśli jest wypłacany poprzez zmniejszenie zaliczki, jest opodatkowany podatkiem dochodowym

Rozdysponowanie dodatku energetycznego wśród pracowników

Już wielu pracowników, emerytów, a ostatnio także studenci, otrzymali ten jednorazowy dodatek. Mimo to, nadal istnieje grupa pracowników uprawnionych do 300 euro, którzy jeszcze nie otrzymali tej kwoty. Termin na złożenie deklaracji podatkowej to ich ostatnia szansa.

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

Kto jeszcze ma prawo do otrzymania dodatku energetycznego?

Pracownicy zatrudnieni na umowach typu Minijob, uczniowie i studenci pracujący w czasie wakacji, klubowi trenerzy (o ile nie pobierają wynagrodzenia), pracownicy, którym pracodawca nie wypłacił dodatku, osoby prowadzące działalność na własny rachunek oraz niektórzy emeryci – to osoby, które mogą otrzymać dodatek energetyczny, składając deklarację podatkową za rok 2022. Urzędy skarbowe automatycznie uwzględniają w niej ryczałt energetyczny.

Co zrobić, gdy 300 euro nie wpłynęło na Twoje konto?

Jeśli nie otrzymałeś dodatku energetycznego w swojej wypłacie we wrześniu czy październiku, nie musisz się martwić. Zaleca się jednak poinformowanie o tym pracodawcy, gdyż mogą oni dokonać późniejszej wypłaty. Osoby prowadzące własną działalność mogą odliczyć 300 euro od zaliczki na podatek dochodowy.

Sytuacje, w których pracodawca nie wypłaca dodatku

Federalne Ministerstwo Finansów wyjaśnia sytuacje, kiedy pracodawca może nie wypłacić dodatku energetycznego. Dotyczy to przypadków, gdy pracodawca nie jest zobowiązany do składania deklaracji podatkowych od wynagrodzeń, zrezygnował z wypłat w rocznym okresie rozliczeniowym lub gdy pracownik jest zatrudniony tylko na krótki okres lub w rolnictwie i leśnictwie. W tych przypadkach, pracownicy mogą ubiegać się o dodatek, składając deklarację podatkową.

Opodatkowanie ryczałtowej ceny energii

Ryczałtowa cena energii (EPP) jest jednorazową opłatą, która podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Oznacza to, że kwota 300 euro jest doliczana do wynagrodzenia brutto i podlega opodatkowaniu.

Ryzyko utraty dodatku przez miliony obywateli

Dodatkowe 300 euro ma złagodzić wzrost kosztów energii, ale niektórzy obywatele mogą stracić te środki tuż po ich otrzymaniu. Dyrektor wykonawczy BAG-SB, Ines Moers, podkreśla problem związany z brakiem jasnych uregulowań dotyczących niewymierności świadczenia. W rezultacie, w przypadku osób z dużymi długami, środki te mogą być bezpośrednio przeznaczone na spłatę zadłużenia. Dotyczy to nawet siedmiu milionów osób w Niemczech.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.4/5.0
Na podstawie: 4 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Czy musisz posiadać potwierdzenia wydatków w Niemczech?

Załączniki do deklaracji podatkowej w Niemczech: Dlaczego warto zachować dokumenty pomimo braku konieczności ich wysyłania do Finanzamt? Podczas rozliczania podatku w Niemczech, wielu podatników zadaje sobie pytanie, które dokumenty powinni załączyć do swojej deklaracji podatkowej wysyłanej do Finanzamt (urzędu skarbowego). Czy potrzebujemy dokumentów potwierdzających wydatki, takie jak rachunki za mieszkanie, przejazdy czy ubrania robocze? Otóż,…

Niezbędne dokumenty do rozliczenia podatku z Niemiec

Dlaczego zaświadczenie EU EOG jest ważne przy rozliczeniu podatku z Niemiec?

Chcielibyśmy omówić kwestię, która może wydawać się skomplikowana, ale jest niezwykle istotna dla wszystkich podatników pracujących lub zarabiających w Niemczech - mianowicie, zaświadczenie EU EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego) i dlaczego jest ono tak niezbędne podczas rozliczania podatku w tym kraju. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że zrozumienie tej kwestii nie jest konieczne, ale…

Przejście na emeryturę w Niemczech w 2024 dla obcokrajowców

Przejście na emeryturę w Niemczech w 2024 dla obcokrajowców - istotne informacje dla Polaków pracujących w Niemczech Niemcy nadal są najczęściej wybieranym kierunkiem migracji zarobkowej przez Polaków. Bliskość geograficzna, wysoki standard życia, atrakcyjne wynagrodzenia oraz duże zapotrzebowanie na pracowników skłoniły już ponad milion naszych rodaków do podjęcia pracy w tym kraju. Wiele osób z Polski…

Urlop w ramach pracy Minijob w Niemczech. Zweryfikuj ile dni ci przysługuje.

Urlop w ramach pracy Minijob w Niemczech. Zweryfikuj ile dni C przysługuje. Regulacje dotyczące urlopu w pracy na umowę Minijob – jakie są zasady?  Minijob to forma zatrudnienia na część etatu, która z reguły dotyczy prac o mniejszym zakresie obowiązków z ustalonym górnym limitem miesięcznych zarobków. Takie zatrudnienie może również być definiowane przez określoną ilość…

Taka niemiecka emerytura przysługuje osobie, która przez całe życie poświęcała się wychowywaniu dzieci i zajmowaniu się domostwem

Taka niemiecka emerytura przysługuje osobie, która przez całe życie poświęcała się wychowywaniu dzieci i zajmowaniu się domostwem Wiele kobiet, które spędziły życie dbając o rodzinę i dom, w późniejszym wieku często doświadcza finansowych trudności. Ich świadczenia emerytalne są z reguły niższe niż u osób bezdzietnych. Przyjrzyjmy się, jakie świadczenia emerytalne przysługują matkom w Niemczech. Świadczenia…

Podatek od darowizny w Niemczech – co musisz wiedzieć?

Studenci w Niemczech nie mają gdzie mieszkać.

Studenci w Niemczech nie mają gdzie mieszkać. Oto, jak trudno jest studentom znaleźć lokum na czas nauki Wiadomości z Niemiec – Studenci nie mają gdzie mieszkać. Na krótko przed rozpoczęciem semestru zimowego wielu studentów wciąż poszukuje mieszkania, a czynsze wciąż rosną. Studenci w Berlinie płacą teraz od 500 do 1000 euro za pokój. Sytuacja jest…

Współpracują z nami: