Meritum Podatki

Osiągnięcie progu emerytalnego w wieku 67 lat

Osiągnięcie progu emerytalnego w wieku 67 lat. Ogłoszenie dotyczy wielu pracujących w Niemczech Z ostatniej chwili z Niemiec - wiek kwalifikacyjny do emerytury to teraz 67 lat. Temat emerytur wzbudza dyskusje zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. W 2007 r. władze Niemiec zdecydowały o etapowym podwyższaniu limitu wiekowego do emerytury do 67 lat. Mimo…

Osiągnięcie progu emerytalnego w wieku 67 lat. Ogłoszenie dotyczy wielu pracujących w Niemczech

Z ostatniej chwili z Niemiec - wiek kwalifikacyjny do emerytury to teraz 67 lat. Temat emerytur wzbudza dyskusje zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. W 2007 r. władze Niemiec zdecydowały o etapowym podwyższaniu limitu wiekowego do emerytury do 67 lat. Mimo upływu lat, ta polityka wciąż jest gorącym tematem. Badania pokazują, że większość obywateli negatywnie ocenia wydłużenie wieku emerytalnego, zwłaszcza gdy przekracza on 65 lat. Ludzie młodsi preferują zachowanie niższej bariery wiekowej - informuje niemiecki Business Insider. Eksperci jednak zaznaczają, że dla stabilności funduszy emerytalnych niezbędne może być dłuższe pozostawanie w pracy.

Wiek kwalifikacyjny do emerytury przekracza 67 lat

Piętnaście lat temu, rządząca koalicja w Niemczech postanowiła etapowo podnosić limit wieku do emerytury. Od 2012 roku, granica ta jest zwiększana co roku i osiągnie poziom 67 lat w 2031 r.

Dla osób urodzonych w 1947 r., wiek emerytalny był zwiększany o miesiąc rocznie do 2023 r. Na przykład, osoby urodzone w 1956 r. mogą odchodzić na emeryturę w wieku 65 lat i 10 miesięcy. Od 2024 r., limit wiekowy będzie podnoszony co dwa miesiące, zaczynając od osób urodzonych w 1959 r. Dla ubezpieczonych z rocznika 1964 i późniejszych obowiązuje standardowy limit 67 lat.

Dyskusje na temat tej polityki wciąż są żywe. Niektórzy alarmują o potajemnym zmniejszaniu wysokości emerytur, inni nawołują do jeszcze wyższego wieku emerytalnego dla zachowania wartości świadczeń.

W sondażu przeprowadzonym przez niemiecki Business Insider, przewaga respondentów negatywnie wypowiedziała się o emeryturach w wieku 67 lat. 38% ankietowanych uważa, że odpowiedni wiek to 65 lat. Około 25% preferuje emeryturę od 63 lat, a 14% uważa, że należy przejść na emeryturę w wieku 60 lat lub mniej. Tylko 16% popiera limit 67 lat, a 6% opowiada się za emeryturą po 70 roku życia.

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

Młodsi chcą niższego wieku emerytalnego

Wśród młodych, poniżej 30 lat, większość jest za obniżeniem wieku emerytalnego do 63 lat. Jedna na dziesięć osób w tej grupie wiekowej jest gotowa na wcześniejsze przejście na emeryturę.

W innych grupach wiekowych, dominują opinie za wiekiem emerytalnym na poziomie 63 lub 65 lat. Respondenci 65+ najczęściej wybierają jako optymalny wiek 67 lat.

Czy wiek emerytalny powinien być związany ze średnią długością życia?

Podniesienie wieku emerytalnego jest obecnie nieporuszane, szczególnie gdy minister pracy, Hubertus Heil z SPD, jest przeciwny dalszym zmianom, mówiąc, że „Nie byłoby to uczciwe”. Profesor Bernd Raffelhüschen z Uniwersytetu we Freiburgu proponuje jednak skandynawskie podejście, by wiek emerytalny był powiązany ze średnią długością życia, sugerując nawet jego zwiększenie do 69 lat, co zapobiegnie wzrostowi składek na emerytury.

Po reformie Agenda 2010, wprowadzono czynnik stabilności emerytur, który oddzielał je od płac, ale w 2018 r. ten mechanizm zawieszono, by uniknąć obniżki emerytur. Ekonomista Raffelhüschen uznaje zawieszenie za błąd, podkreślając niemożność utrzymania emerytur bez zmian w składkach.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.5/5.0
Na podstawie: 11 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Czy musisz posiadać potwierdzenia wydatków w Niemczech?

Załączniki do deklaracji podatkowej w Niemczech: Dlaczego warto zachować dokumenty pomimo braku konieczności ich wysyłania do Finanzamt? Podczas rozliczania podatku w Niemczech, wielu podatników zadaje sobie pytanie, które dokumenty powinni załączyć do swojej deklaracji podatkowej wysyłanej do Finanzamt (urzędu skarbowego). Czy potrzebujemy dokumentów potwierdzających wydatki, takie jak rachunki za mieszkanie, przejazdy czy ubrania robocze? Otóż,…

Niezbędne dokumenty do rozliczenia podatku z Niemiec

Dlaczego zaświadczenie EU EOG jest ważne przy rozliczeniu podatku z Niemiec?

Chcielibyśmy omówić kwestię, która może wydawać się skomplikowana, ale jest niezwykle istotna dla wszystkich podatników pracujących lub zarabiających w Niemczech - mianowicie, zaświadczenie EU EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego) i dlaczego jest ono tak niezbędne podczas rozliczania podatku w tym kraju. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że zrozumienie tej kwestii nie jest konieczne, ale…

Przejście na emeryturę w Niemczech w 2024 dla obcokrajowców

Przejście na emeryturę w Niemczech w 2024 dla obcokrajowców - istotne informacje dla Polaków pracujących w Niemczech Niemcy nadal są najczęściej wybieranym kierunkiem migracji zarobkowej przez Polaków. Bliskość geograficzna, wysoki standard życia, atrakcyjne wynagrodzenia oraz duże zapotrzebowanie na pracowników skłoniły już ponad milion naszych rodaków do podjęcia pracy w tym kraju. Wiele osób z Polski…

Urlop w ramach pracy Minijob w Niemczech. Zweryfikuj ile dni ci przysługuje.

Urlop w ramach pracy Minijob w Niemczech. Zweryfikuj ile dni C przysługuje. Regulacje dotyczące urlopu w pracy na umowę Minijob – jakie są zasady?  Minijob to forma zatrudnienia na część etatu, która z reguły dotyczy prac o mniejszym zakresie obowiązków z ustalonym górnym limitem miesięcznych zarobków. Takie zatrudnienie może również być definiowane przez określoną ilość…

Taka niemiecka emerytura przysługuje osobie, która przez całe życie poświęcała się wychowywaniu dzieci i zajmowaniu się domostwem

Taka niemiecka emerytura przysługuje osobie, która przez całe życie poświęcała się wychowywaniu dzieci i zajmowaniu się domostwem Wiele kobiet, które spędziły życie dbając o rodzinę i dom, w późniejszym wieku często doświadcza finansowych trudności. Ich świadczenia emerytalne są z reguły niższe niż u osób bezdzietnych. Przyjrzyjmy się, jakie świadczenia emerytalne przysługują matkom w Niemczech. Świadczenia…

Podatek od darowizny w Niemczech – co musisz wiedzieć?

Studenci w Niemczech nie mają gdzie mieszkać.

Studenci w Niemczech nie mają gdzie mieszkać. Oto, jak trudno jest studentom znaleźć lokum na czas nauki Wiadomości z Niemiec – Studenci nie mają gdzie mieszkać. Na krótko przed rozpoczęciem semestru zimowego wielu studentów wciąż poszukuje mieszkania, a czynsze wciąż rosną. Studenci w Berlinie płacą teraz od 500 do 1000 euro za pokój. Sytuacja jest…

Współpracują z nami: