Meritum Podatki

Podatkimeritum.pl w RTL Holandia

Dnia 3 maja 2021 mieliśmy okazję wypowiedzieć się w głównym wydaniu wiadomości RTL o 19:30 w Holandii. Problem dotyczy ulgi na dziecko i braku przepisów, które by konkretnie pozwalały na określenie praw do ulg w przypadku, gdy partner podatkowy zamieszkuje poza Holandią i nie posiada numeru BSN.

Podatkimeritum.pl w RTL Holandia

Dnia 3 maja 2021 mieliśmy okazję wypowiedzieć się w głównym wydaniu wiadomości RTL o 19:30 w Holandii. Problem dotyczy ulgi na dziecko i braku przepisów, które by konkretnie pozwalały na określenie praw do ulg w przypadku, gdy partner podatkowy zamieszkuje poza Holandią i nie posiada numeru BSN.

Prezes spółki podatkimeritum.pl Maciej Wawrzyniak został poproszony przez RTL o skomentowanie sytuacji. Maciej Wawrzyniak wyraźnie podkreślił, że wniosek o ulgę na dziecko jest legalny i Belastigndienst akceptuje takie zeznania podatkowe wydając odpowiednie decyzje „Aanslag”.

Redaktor RTL Nieuws pokazał, że system podatkowy w Holandii jest mało transparentny i obywatele tracą na tym sporo pieniędzy. Mianowicie Polak pracujący tymczasowo w Holandii (bez stałego meldunku) ma prawo do ulgi na dziecko, kiedy Holender z tymi samymi dochodami już tego prawa nie ma. Znacznie wpływa to na wysokość zwrotu podatku z Holandii osób zamieszkujących w tym kraju na stałe

Cały problem tkwi w definicji partnerstwa podatkowego i reguły 90% dla nierezydentów, których rodziny przebywają poza Holandią. Najczęściej partner nie posiada numeru BSN, co wyklucza możliwość złożenia zeznania podatkowego.

Oprócz tego, aby uwzględnić partnera w zeznaniu, musi on zawnioskować o status: „buitenlandse belastingplicht”, czyli złożyć zeznanie podatkowe i spełniać warunek 90%.

I koło się zamyka, ponieważ partnerzy nie mając numeru BSN i nie wnioskując o status nierezydenta w Holandii nie mogą być „partnerami podatkowymi” a tym samym podatnik pracujący w Holandii traktowany jest jako podatnik bez oficjalnego partnera podatkowego.

RTL tym materiałem wpłynął na urząd. Póki co zostało skierowane pismo przez „de staatssecretaris van Financiën-Fiscaliteit en Belastingdienst”
(https://www.rijksoverheid.nl/ministeries/ministerie-van-financien/documenten/kamerstukken/2021/05/03/bijzondere-situatie-bij-toekenning-iack-aan-buitenlandse-belastingplichtigen) z opisaniem problemu i wezwaniem do działania.

Zresztą pierwsze sygnały i próba zmiany przepisów była zainicjowana już w roku 2018. Zapowiada to na pewno zmiany w systemie podatkowym jednak nie można pozbawić prawa do ulgi podatkowej nierezydenta spełniającego warunki 90%.

Zapewne zmieni się definicja partnera podatkowego a oprócz tego zapewne numer BSN w partnerstwie nie będzie wymagany lub będzie to inna forma identyfikacji. Możemy gdybać, jednak jedno jest pewne: po zmianach podatkowych możemy spodziewać się więcej formalności związanych z wniosek o ulgę na dziecko.

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋
gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.5/5.0
Na podstawie: 6 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Rodzinne w Holandii a 500 plus – rozważania na temat dwóch systemów wsparcia rodzinnego

Witaj w naszej dyskusji na temat dwóch różnych systemów wsparcia dla rodzin - "Rodzinnym w Holandii" i polskim programem "500 plus". Dla tych, którzy jeszcze o nich nie słyszeli, to dwie różne inicjatywy mające na celu wsparcie rodzin i dzieci. Czy są one tak różne, jak mogłoby się wydawać? Cóż, zróbmy sobie herbatę, usiądźmy wygodnie…

Praca sezonowa w Holandii – wszystko, co musisz wiedzieć!

Zastanawiałeś się kiedykolwiek nad pracą za granicą? Praca sezonowa w Holandii to temat, który może Cię zainteresować. Skąd wiemy? No cóż, to nie jest tajemnica, że Holandia to kraj pełen możliwości, zwłaszcza dla osób poszukujących pracy sezonowej. Co to jest praca sezonowa w Holandii? Praca sezonowa to, jak sama nazwa wskazuje, praca, która jest dostępna…

Jak obliczyć zwrot podatku z Holandii?
Jak obliczyć zwrot podatku z Holandii?

Wszystkie osoby pracujące w Holandii muszą rozliczyć uzyskany dochód w urzędzie skarbowym. W wielu przypadkach jest to szansa na odzyskanie nadpłaconego podatku, dlatego warto wcześniej dowiedzieć się, jaka kwota nam należy. Istnieje na to wiele sposobów – możemy samodzielnie obliczyć zwrot podatku z Holandii. Jak najłatwiej to zrobić? O tym w dzisiejszym wpisie – zapraszamy!

Co nowego w podatkach? Najważniejsze zmiany w niemieckim systemie podatkowym w 2023 roku
Co nowego w podatkach? Najważniejsze zmiany w niemieckim systemie podatkowym w 2023 roku

Jak co roku, w niemieckim systemie podatkowym doszło do wielu zmian. Sporo z nich korzystnie wpłynie na portfele podatników, dlatego warto zaznajomić się nowymi stawkami i obowiązującymi przepisami. Od 1 stycznia 2023 obowiązuje między innymi wyższa kwota wolna od podatku oraz ryczałt pracowniczy związany z kosztami uzyskania dochodu. Zapraszamy na szybki przegląd informacji o zmianach w systemie podatkowym w Niemczech.

Gdzie i jak wyrobić numer BSN w Holandii?
Gdzie i jak wyrobić numer BSN w Holandii?

W Holandii funkcjonuje indywidualny numer identyfikacyjny BSN, który jest używany do celów społecznych i podatkowych. Nadawany jest zarówno obywatelom, jak i obcokrajowcom. Jest on niezbędny do podjęcia pracy, a także załatwienia wielu formalności z urzędem skarbowym i innymi organami administracji publicznej. Z poniższego tekstu dowiesz się, jak i gdzie wyrobić numer BSN w Holandii.

Jak odzyskać podatek z Holandii
Jak odzyskać zwrot nadpłaconego podatku z Holandii?

Dowiedz się czym jest i jak możesz wystąpić o zwrot podatku z Holandii. To tylko 3 kroki, które mogą dać Ci nawet 2800 EUR dodatkowych pieniędzy.

Współpracują z nami: