Meritum Podatki

Podatkimeritum.pl w RTL Holandia

Dnia 3 maja 2021 mieliśmy okazję wypowiedzieć się w głównym wydaniu wiadomości RTL o 19:30 w Holandii. Problem dotyczy ulgi na dziecko i braku przepisów, które by konkretnie pozwalały na określenie praw do ulg w przypadku, gdy partner podatkowy zamieszkuje poza Holandią i nie posiada numeru BSN.

Podatkimeritum.pl w RTL Holandia

Dnia 3 maja 2021 mieliśmy okazję wypowiedzieć się w głównym wydaniu wiadomości RTL o 19:30 w Holandii. Problem dotyczy ulgi na dziecko i braku przepisów, które by konkretnie pozwalały na określenie praw do ulg w przypadku, gdy partner podatkowy zamieszkuje poza Holandią i nie posiada numeru BSN.

Prezes spółki podatkimeritum.pl Maciej Wawrzyniak został poproszony przez RTL o skomentowanie sytuacji. Maciej Wawrzyniak wyraźnie podkreślił, że wniosek o ulgę na dziecko jest legalny i Belastigndienst akceptuje takie zeznania podatkowe wydając odpowiednie decyzje „Aanslag”.

Redaktor RTL Nieuws pokazał, że system podatkowy w Holandii jest mało transparentny i obywatele tracą na tym sporo pieniędzy. Mianowicie Polak pracujący tymczasowo w Holandii (bez stałego meldunku) ma prawo do ulgi na dziecko, kiedy Holender z tymi samymi dochodami już tego prawa nie ma. Znacznie wpływa to na wysokość zwrotu podatku z Holandii osób zamieszkujących w tym kraju na stałe

Cały problem tkwi w definicji partnerstwa podatkowego i reguły 90% dla nierezydentów, których rodziny przebywają poza Holandią. Najczęściej partner nie posiada numeru BSN, co wyklucza możliwość złożenia zeznania podatkowego.

Oprócz tego, aby uwzględnić partnera w zeznaniu, musi on zawnioskować o status: „buitenlandse belastingplicht”, czyli złożyć zeznanie podatkowe i spełniać warunek 90%.

I koło się zamyka, ponieważ partnerzy nie mając numeru BSN i nie wnioskując o status nierezydenta w Holandii nie mogą być „partnerami podatkowymi” a tym samym podatnik pracujący w Holandii traktowany jest jako podatnik bez oficjalnego partnera podatkowego.

RTL tym materiałem wpłynął na urząd. Póki co zostało skierowane pismo przez „de staatssecretaris van Financiën-Fiscaliteit en Belastingdienst”
(https://www.rijksoverheid.nl/ministeries/ministerie-van-financien/documenten/kamerstukken/2021/05/03/bijzondere-situatie-bij-toekenning-iack-aan-buitenlandse-belastingplichtigen) z opisaniem problemu i wezwaniem do działania.

Zresztą pierwsze sygnały i próba zmiany przepisów była zainicjowana już w roku 2018. Zapowiada to na pewno zmiany w systemie podatkowym jednak nie można pozbawić prawa do ulgi podatkowej nierezydenta spełniającego warunki 90%.

Zapewne zmieni się definicja partnera podatkowego a oprócz tego zapewne numer BSN w partnerstwie nie będzie wymagany lub będzie to inna forma identyfikacji. Możemy gdybać, jednak jedno jest pewne: po zmianach podatkowych możemy spodziewać się więcej formalności związanych z wniosek o ulgę na dziecko.

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋
gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.5/5.0
Na podstawie: 6 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Zaświadczenie UE/EOG w Niemczech – to musisz wiedzieć!

Kiedy myślimy o pracy za granicą, często skupiamy się na poszukiwaniu odpowiedniej oferty pracy czy też na przygotowaniach logistycznych. Niemniej ważne są jednak formalności związane z ubezpieczeniem zdrowotnym i dostępem do opieki medycznej w nowym kraju. Dla Polaków zamierzających pracować w Niemczech, czy też tych, którzy już tam rozpoczęli swoją karierę zawodową, kluczowym dokumentem w…

Czym jest SVB (Sociale Verzekeringsbank) w Holandii?

SVB, czyli Sociale Verzekeringsbank, to instytucja, o której każdy Polak planujący wyjazd do Holandii w celach zarobkowych powinien wiedzieć. Dlaczego? Ponieważ odgrywa kluczową rolę w systemie zabezpieczenia społecznego naszych zachodnich sąsiadów. Jeżeli myślisz o podjęciu pracy w Holandii, czy może już tam przebywasz, zrozumienie funkcjonowania SVB pomoże Ci w orientacji w lokalnym systemie ubezpieczeń i…

Polskie tłumaczenie Jaaropgaaf – zobacz, co oznaczają konkretne pozycje na holenderskiej karcie podatkowej!

Przeprowadzka i praca za granicą wiążą się z koniecznością zrozumienia nowego systemu podatkowego. Dla wielu Polaków pracujących w Holandii jednym z kluczowych dokumentów jest Jaaropgaaf – holenderska karta podatkowa, która przedstawia roczne podsumowanie dochodów i składek podatkowych pracownika. Mimo że dokument ten jest niezbędny przy składaniu rocznego zeznania podatkowego, jego treść może być niejasna dla…

Czy można jeździć na polskich tablicach w Holandii? Odpowiadamy na to pytanie!

Czy można jeździć na polskich tablicach w Holandii? Odpowiadamy na to pytanie!

W obliczu globalizacji, coraz więcej Polaków decyduje się na migrację za granicę w poszukiwaniu nowych możliwości zawodowych lub lepszego standardu życia. Jednym z popularnych kierunków jest Holandia, znana z otwartości na obcokrajowców i atrakcyjnych warunków pracy. Wielu z nas zastanawia się, jak to jest z przepisami drogowymi w tym kraju, szczególnie jeśli chodzi o możliwość jazdy na polskich tablicach rejestracyjnych. Czy jest to dozwolone? Kiedy należy zarejestrować pojazd? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w niniejszym wpisie.

Rozliczenie dochodów z Holandii w Polsce – krótki poradnik

Rozliczenie dochodów z zagranicy zawsze wydaje się skomplikowanym procesem. Może powodować wiele stresu, zwłaszcza jeśli mówimy o tak zróżnicowanym systemie podatkowym, jak w Holandii. Właśnie dlatego, postanowiliśmy stworzyć krótki poradnik, który ułatwi Ci zrozumienie procesu. Jak rozpocząć proces rozliczenia dochodów z Holandii w Polsce? Rozpoczynając rozliczenie podatku z Holandii, ważne jest, aby zrozumieć podstawowe zasady…

Jak ubiegać się o zwrot składek emerytalnych StiPP z Holandii? Wszystko co musisz wiedzieć!

Jak ubiegać się o zwrot składek emerytalnych StiPP z Holandii? Wszystko co musisz wiedzieć!

Zwrot składek emerytalnych StiPP z Holandii to ważny temat dla wielu osób, które pracowały lub nadal pracują w Holandii i chciałyby odzyskać swoje oszczędności na emeryturę. Jeśli jesteś jednym z tych ludzi i masz pytania na ten temat, nie martw się! Ten artykuł jest tu po to, aby odpowiedzieć na Twoje pytania i zapewnić Ci…

Współpracują z nami: