Meritum Podatki

Przejście na wcześniejszą emeryturę w Niemczech: Kluczowe informacje

Przejście na wcześniejszą emeryturę w Niemczech: Kluczowe informacje Wiadomości z Niemiec donoszą o rosnącym zainteresowaniu wcześniejszą emeryturą, szczególnie wśród pokolenia wyżu demograficznego. Z badań Uniwersytetu w Wuppertalu wynika, że niemal 70% osób z tego pokolenia preferuje wcześniejsze zakończenie życia zawodowego. Jakie są jednak warunki i opcje, które umożliwiają taki wybór? Wymagany wiek emerytalny: Twoje możliwości…

Przejście na wcześniejszą emeryturę w Niemczech: Kluczowe informacje

Wiadomości z Niemiec donoszą o rosnącym zainteresowaniu wcześniejszą emeryturą, szczególnie wśród pokolenia wyżu demograficznego. Z badań Uniwersytetu w Wuppertalu wynika, że niemal 70% osób z tego pokolenia preferuje wcześniejsze zakończenie życia zawodowego. Jakie są jednak warunki i opcje, które umożliwiają taki wybór?

Wymagany wiek emerytalny: Twoje możliwości

Decydującym czynnikiem jest ustalony wiek emerytalny. W Niemczech, granica ta dla przejścia na emeryturę bez redukcji świadczeń stopniowo zwiększa się z 65 do 67 lat do roku 2031. Od 2024 roku, ten limit będzie podwyższany co dwa miesiące, począwszy od osób urodzonych w 1959 roku. Osoby urodzone w 1964 roku i później muszą pracować do 67 roku życia. Oto ścieżki do wcześniejszej emerytury.

Wcześniejsza emerytura dla osób z długim stażem ubezpieczeniowym – z obciążeniami

Dla osób urodzonych przed 1953 rokiem możliwe jest przejście na emeryturę w wieku 63 lat bez obciążeń. Jednak osoby młodsze mogą także przejść na emeryturę w tym samym wieku, ale z pewnymi obciążeniami. Warunkiem jest posiadanie co najmniej 35 lat składkowych. Dla tych osób dostępna jest „emerytura dla długoterminowo ubezpieczonych”. Należy jednak pamiętać o konsekwencjach finansowych: redukcja emerytury o 0,3% za każdy miesiąc wcześniejszego przejścia na emeryturę, z maksymalnym obciążeniem wynoszącym 14,4%.

Osoby zainteresowane ustaleniem, w jakim wieku mogą przejść na emeryturę, zarówno z możliwymi obniżkami, jak i bez nich, mają do dyspozycji narzędzie do obliczania daty rozpoczęcia emerytury, dostępne na stronie Niemieckiego Systemu Ubezpieczeń Emerytalno-Rentowych. To narzędzie umożliwia uzyskanie ogólnego wyobrażenia o możliwych opcjach emerytalnych. W przypadku wcześniejszego przejścia na emeryturę z obniżkami, zaleca się sprawdzenie, czy planowana emerytura wraz z innymi źródłami dochodu wystarczy do utrzymania pożądanego poziomu życia na emeryturze.

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

Zakup dodatkowych punktów emerytalnych

Aby częściowo zrekompensować możliwe obniżki emerytury, można dokonać specjalnych wpłat do systemu emerytalnego. Opcja ta staje się dostępna po ukończeniu 50. roku życia. Poprzez te dodatkowe wpłaty istnieje możliwość nabycia dodatkowych punktów emerytalnych, co w efekcie może skutkować wyższą emeryturą. Aby skorzystać z tej opcji, konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku w niemieckiej instytucji ubezpieczeniowej.

W danej instytucji ubezpieczeń emerytalnych powinno być również możliwe wyliczenie indywidualnych obniżek emerytury w przypadku wcześniejszego przejścia na emeryturę oraz określenie, jak wysokie muszą być specjalne wpłaty, aby zniwelować te obniżki.

Przejście na emeryturę przed terminem dzięki kontu dożywotniej pracy

Alternatywnym rozwiązaniem jest skorzystanie z opcji oferowanej przez pracodawcę, polegającej na utworzeniu tak zwanego konta dożywotniej pracy. Jest to specjalne konto u pracodawcy, na które odkładasz zarówno czas pracy, jak i środki finansowe, planując wykorzystanie ich w przyszłości. Na przykład możesz tam gromadzić swoje premie świąteczne, nadgodziny lub inne dodatki. Zebrane środki mogą zostać wykorzystane na wcześniejsze przejście na emeryturę.

Jeżeli przez całe swoje zawodowe życie zgromadzisz na koncie pracy dostateczną ilość środków, by przetrwać kilka lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego, możesz skorzystać z tej opcji, aby przejść na emeryturę wcześniej. Należy jednak pamiętać, że prawo do założenia konta dożywotniej pracy nie jest gwarantowane i zależy od decyzji pracodawcy.

Częściowa emerytura: opcja przejścia na emeryturę w modelu blokowym

Inną dostępną możliwością jest częściowa emerytura. W tym przypadku osoby ubezpieczone, które ukończyły 55 lat, mogą zdecydować się na redukcję swojego tygodniowego czasu pracy o połowę. Istnieją dwie metody organizacji pracy: model równomiernego rozkładu, gdzie praca jest stopniowo ograniczana aż do przejścia na emeryturę, oraz model blokowy. W modelu blokowym nadal pracujesz w normalnym trybie do momentu wejścia w fazę zwolnienia, po której nie musisz już pracować. Pracodawca kontynuuje opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne. Podobnie jak w przypadku dożywotniego konta pracy, nie ma jednak prawnej gwarancji uzyskania częściowej emerytury.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.3/5.0
Na podstawie: 6 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Czy musisz posiadać potwierdzenia wydatków w Niemczech?

Załączniki do deklaracji podatkowej w Niemczech: Dlaczego warto zachować dokumenty pomimo braku konieczności ich wysyłania do Finanzamt? Podczas rozliczania podatku w Niemczech, wielu podatników zadaje sobie pytanie, które dokumenty powinni załączyć do swojej deklaracji podatkowej wysyłanej do Finanzamt (urzędu skarbowego). Czy potrzebujemy dokumentów potwierdzających wydatki, takie jak rachunki za mieszkanie, przejazdy czy ubrania robocze? Otóż,…

Niezbędne dokumenty do rozliczenia podatku z Niemiec

Dlaczego zaświadczenie EU EOG jest ważne przy rozliczeniu podatku z Niemiec?

Chcielibyśmy omówić kwestię, która może wydawać się skomplikowana, ale jest niezwykle istotna dla wszystkich podatników pracujących lub zarabiających w Niemczech - mianowicie, zaświadczenie EU EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego) i dlaczego jest ono tak niezbędne podczas rozliczania podatku w tym kraju. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że zrozumienie tej kwestii nie jest konieczne, ale…

Przejście na emeryturę w Niemczech w 2024 dla obcokrajowców

Przejście na emeryturę w Niemczech w 2024 dla obcokrajowców - istotne informacje dla Polaków pracujących w Niemczech Niemcy nadal są najczęściej wybieranym kierunkiem migracji zarobkowej przez Polaków. Bliskość geograficzna, wysoki standard życia, atrakcyjne wynagrodzenia oraz duże zapotrzebowanie na pracowników skłoniły już ponad milion naszych rodaków do podjęcia pracy w tym kraju. Wiele osób z Polski…

Urlop w ramach pracy Minijob w Niemczech. Zweryfikuj ile dni ci przysługuje.

Urlop w ramach pracy Minijob w Niemczech. Zweryfikuj ile dni C przysługuje. Regulacje dotyczące urlopu w pracy na umowę Minijob – jakie są zasady?  Minijob to forma zatrudnienia na część etatu, która z reguły dotyczy prac o mniejszym zakresie obowiązków z ustalonym górnym limitem miesięcznych zarobków. Takie zatrudnienie może również być definiowane przez określoną ilość…

Taka niemiecka emerytura przysługuje osobie, która przez całe życie poświęcała się wychowywaniu dzieci i zajmowaniu się domostwem

Taka niemiecka emerytura przysługuje osobie, która przez całe życie poświęcała się wychowywaniu dzieci i zajmowaniu się domostwem Wiele kobiet, które spędziły życie dbając o rodzinę i dom, w późniejszym wieku często doświadcza finansowych trudności. Ich świadczenia emerytalne są z reguły niższe niż u osób bezdzietnych. Przyjrzyjmy się, jakie świadczenia emerytalne przysługują matkom w Niemczech. Świadczenia…

Podatek od darowizny w Niemczech – co musisz wiedzieć?

Studenci w Niemczech nie mają gdzie mieszkać.

Studenci w Niemczech nie mają gdzie mieszkać. Oto, jak trudno jest studentom znaleźć lokum na czas nauki Wiadomości z Niemiec – Studenci nie mają gdzie mieszkać. Na krótko przed rozpoczęciem semestru zimowego wielu studentów wciąż poszukuje mieszkania, a czynsze wciąż rosną. Studenci w Berlinie płacą teraz od 500 do 1000 euro za pokój. Sytuacja jest…

Współpracują z nami: