Meritum Podatki

Znaczenie wychowania dzieci dla emerytury i korzyści z tzw. renty matczynejw Niemczech

Znaczenie wychowania dzieci dla emerytury i korzyści z tzw. renty matczynej w Niemczech W Niemczech, rodzice, szczególnie w pierwszych latach życia dziecka, często znajdują się w sytuacji, gdy trudno jest im równocześnie pracować zawodowo i zapewnić opiekę dziecku. Wpływa to na ich przyszłe świadczenia emerytalne. Jednakże, wychowywanie dzieci jest uznawane jako wkład do systemu ubezpieczeń…

Znaczenie wychowania dzieci dla emerytury i korzyści z tzw. renty matczynej w Niemczech

W Niemczech, rodzice, szczególnie w pierwszych latach życia dziecka, często znajdują się w sytuacji, gdy trudno jest im równocześnie pracować zawodowo i zapewnić opiekę dziecku. Wpływa to na ich przyszłe świadczenia emerytalne. Jednakże, wychowywanie dzieci jest uznawane jako wkład do systemu ubezpieczeń społecznych, przekładając się na zwiększenie emerytury.

Emerytura matczyńska - co to jest?

Emerytura matczyńska, choć brzmi jak oddzielne świadczenie, w rzeczywistości jest to mechanizm uwzględniania czasu poświęconego na wychowywanie dzieci w obliczeniu emerytury. Termin ten zyskał popularność po kampanii CDU/CSU z 2013 roku. Dla dzieci urodzonych przed 1992 rokiem, okres wychowawczy wynosi 30 miesięcy, a świadczenie to jest znane jako „Mütterrente II”.

Kto ma prawo do renty matczyńskiej?

Aby skorzystać z tego świadczenia, rodzice muszą złożyć wniosek V0800 do Niemieckiego Ubezpieczenia Emerytalnego, dołączając do niego kopię aktu urodzenia dziecka i numer ubezpieczenia. Oprócz matek, uprawnieni są także ojcowie, dziadkowie, rodzice adopcyjni i zastępczy oraz inni krewni, o ile nie przeszli jeszcze na emeryturę. W przypadku rodziców tego samego dziecka, czas wychowawczy można przypisać tylko jednemu z nich.

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

Minimalny okres ubezpieczenia emerytalnego

Aby otrzymać dodatek z tytułu wychowywania dzieci, musisz osiągnąć minimalny okres ubezpieczenia emerytalnego wynoszący pięć lat. Można to osiągnąć również przez dobrowolne opłacanie składek.

Dziecko nie musi być Twoim biologicznym potomkiem

Możesz ubiegać się o zaliczenie czasu opieki nad pasierbem, dzieckiem przybranym lub adoptowanym. Ważne jest złożenie wniosku, ponieważ ubezpieczenie emerytalne nie uwzględnia automatycznie okresów wychowywania dzieci.

Wysokość emerytury matczyńskiej

Za każdy rok opieki nad dzieckiem, ubezpieczony otrzymuje jeden punkt emerytalny, równoważny średniej zarobków wszystkich ubezpieczonych. W 2023 roku, wartość jednego punktu wynosi 37,60 euro. Ilość punktów zależy od roku urodzenia dziecka – dla dzieci urodzonych przed 1992 rokiem przysługuje dwa i pół roku czasu wychowawczego, a po tej dacie – trzy lata.

Czy renta matczyńska zostanie zwiększona?

W 2019 roku nastąpiła podwyżka renty matczyńskiej dla dzieci urodzonych przed 1992 rokiem. Każda podwyżka emerytur ogólnie wpływa również na wartość punktów emerytalnych z tytułu wychowywania dzieci.

Jak ubiegać się o rentę matczyńską?

Konieczne jest złożenie wniosku V0800, a w przypadku opieki nad pasierbem, dzieckiem przybranym lub adoptowanym – dodatkowego kwestionariusza V0805. Zalecana jest konsultacja z drugim rodzicem przed złożeniem wniosku. Do wniosku należy dołączyć akt urodzenia dziecka i numer ubezpieczenia.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.6/5.0
Na podstawie: 11 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Czy musisz posiadać potwierdzenia wydatków w Niemczech?

Załączniki do deklaracji podatkowej w Niemczech: Dlaczego warto zachować dokumenty pomimo braku konieczności ich wysyłania do Finanzamt? Podczas rozliczania podatku w Niemczech, wielu podatników zadaje sobie pytanie, które dokumenty powinni załączyć do swojej deklaracji podatkowej wysyłanej do Finanzamt (urzędu skarbowego). Czy potrzebujemy dokumentów potwierdzających wydatki, takie jak rachunki za mieszkanie, przejazdy czy ubrania robocze? Otóż,…

Niezbędne dokumenty do rozliczenia podatku z Niemiec

Dlaczego zaświadczenie EU EOG jest ważne przy rozliczeniu podatku z Niemiec?

Chcielibyśmy omówić kwestię, która może wydawać się skomplikowana, ale jest niezwykle istotna dla wszystkich podatników pracujących lub zarabiających w Niemczech - mianowicie, zaświadczenie EU EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego) i dlaczego jest ono tak niezbędne podczas rozliczania podatku w tym kraju. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że zrozumienie tej kwestii nie jest konieczne, ale…

Przejście na emeryturę w Niemczech w 2024 dla obcokrajowców

Przejście na emeryturę w Niemczech w 2024 dla obcokrajowców - istotne informacje dla Polaków pracujących w Niemczech Niemcy nadal są najczęściej wybieranym kierunkiem migracji zarobkowej przez Polaków. Bliskość geograficzna, wysoki standard życia, atrakcyjne wynagrodzenia oraz duże zapotrzebowanie na pracowników skłoniły już ponad milion naszych rodaków do podjęcia pracy w tym kraju. Wiele osób z Polski…

Urlop w ramach pracy Minijob w Niemczech. Zweryfikuj ile dni ci przysługuje.

Urlop w ramach pracy Minijob w Niemczech. Zweryfikuj ile dni C przysługuje. Regulacje dotyczące urlopu w pracy na umowę Minijob – jakie są zasady?  Minijob to forma zatrudnienia na część etatu, która z reguły dotyczy prac o mniejszym zakresie obowiązków z ustalonym górnym limitem miesięcznych zarobków. Takie zatrudnienie może również być definiowane przez określoną ilość…

Taka niemiecka emerytura przysługuje osobie, która przez całe życie poświęcała się wychowywaniu dzieci i zajmowaniu się domostwem

Taka niemiecka emerytura przysługuje osobie, która przez całe życie poświęcała się wychowywaniu dzieci i zajmowaniu się domostwem Wiele kobiet, które spędziły życie dbając o rodzinę i dom, w późniejszym wieku często doświadcza finansowych trudności. Ich świadczenia emerytalne są z reguły niższe niż u osób bezdzietnych. Przyjrzyjmy się, jakie świadczenia emerytalne przysługują matkom w Niemczech. Świadczenia…

Podatek od darowizny w Niemczech – co musisz wiedzieć?

Studenci w Niemczech nie mają gdzie mieszkać.

Studenci w Niemczech nie mają gdzie mieszkać. Oto, jak trudno jest studentom znaleźć lokum na czas nauki Wiadomości z Niemiec – Studenci nie mają gdzie mieszkać. Na krótko przed rozpoczęciem semestru zimowego wielu studentów wciąż poszukuje mieszkania, a czynsze wciąż rosną. Studenci w Berlinie płacą teraz od 500 do 1000 euro za pokój. Sytuacja jest…

Współpracują z nami: