Meritum Podatki

Na jakim formularzu PIT rozliczyć dochody zagraniczne?

Rozliczenie dochodów uzyskanych za granicą to często wyzwanie dla wielu podatników. Kluczowy jest przede wszystkim wybór odpowiedniego formularza PIT. Jaki dokument jest właściwy, jeśli pracowałeś czy prowadziłeś działalność za granicą? W tym artykule podpowiemy Ci, na jakim formularzu PIT rozliczyć dochody zagraniczne. Rozliczenie dochodów zagranicznych – wszystko, co musisz wiedzieć Rozliczenie dochodów uzyskanych za granicą…

Rozliczenie dochodów uzyskanych za granicą to często wyzwanie dla wielu podatników. Kluczowy jest przede wszystkim wybór odpowiedniego formularza PIT. Jaki dokument jest właściwy, jeśli pracowałeś czy prowadziłeś działalność za granicą? W tym artykule podpowiemy Ci, na jakim formularzu PIT rozliczyć dochody zagraniczne.

Rozliczenie dochodów zagranicznych – wszystko, co musisz wiedzieć

Rozliczenie dochodów uzyskanych za granicą w Polsce jest Twoim obowiązkiem, jeśli jesteś polskim rezydentem podatkowym, czyli posiadasz w kraju centrum interesów osobistych lub gospodarczych bądź przebywa w nim dłużej niż 183 dni w danym roku podatkowym. Jeśli z kolei nie jesteś rezydentem podatkowym w Polsce, rozliczasz się tu wyłącznie z dochodów osiąganych w kraju.

Ważna informacja jest taka, że Polska zawarła umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Dzięki nim wypracowany dochód nie musi być obciążany dwukrotnie – w kraju, w którym pracujesz, a dodatkowo jeszcze w Polsce. Podwójnego opodatkowania w Polsce można uniknąć dzięki ochronie, którą zapewnia między innymi mechanizm odliczenia kwoty podatku zapłaconego w kraju zatrudnienia od podatku, jaki należy zapłacić w kraju zamieszkania (wykorzystuje się do tego metodę proporcjonalnego odliczenia lub metodę proporcjonalnego odliczenia).

Co musisz wiedzieć? Jeśli zarabiasz w dwóch różnych państwach, to w każdym z nich rozliczasz się wyłącznie z zarobków uzyskiwanych na terytorium tych krajów. W Polsce powinieneś złożyć dodatkowe zeznanie podatkowe, w którym wykazane będą zarobki z obu państw.

Najważniejsze pytanie, kiedy rozliczasz dochody zagraniczne: jaki PIT wybrać?

Jeśli uzyskujesz dochody z zagranicy, powinieneś złożyć formularz PIT-36 wraz z załącznikiem PIT/ZG. Załącznik ten składasz odrębnie dla każdego państwa, z którego uzyskujesz dochód. W praktyce oznacza to, że jeśli zarabiałeś w danym roku w trzech krajach innych niż Polska, musisz złożyć trzy różne załączniku. Jeśli spełniasz warunki do wspólnego rozliczenia z małżonkiem, możesz złożyć wspólne zeznanie. Zeznanie podatkowe za dany rok składasz w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Uwaga: załącznik składa się odrębnie, nawet jeżeli rozliczenia dokonuje się wspólnie z małżonkiem.

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

Wypełniamy formularz PIT przy rozliczeniu z przychodów z zagranicy

Wiesz już, jaki PIT przy dochodach zagranicznych należy wypełnić. Jak to zrobić? Przede wszystkim zacznijmy od samej formy – rozliczenia możesz dokonać za pomocą tradycyjnej deklaracji w formie papierowej lub elektronicznej. Twoim zadaniem jest wypełnienie wszystkich pól na podstawie informacji dotyczących przychodów, poniesionych kosztów, zastosowanych ulg itd.

Co ważne, w zeznaniu za rok 2023 kwoty podatku wyrażone w walutach obcych przeliczyć należy na złotówki według kursu średniego walut obcych, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia wydatku lub zapłaty podatku. Ta sama zasada przeliczania dotyczy ewentualnych kosztów uzyskania przychodów, poniesionych w walutach obcych.

Pamiętaj:

Ubiegasz się o zwrot podatku zapłaconego za granicą? Powinieneś go rozliczyć w Polsce, jeśli wykazałeś go w deklaracji podatkowej i jeśli obniżył on wcześniej Twoje zobowiązanie podatkowe w Polsce. W przypadku uzyskania zwrotu podatku, konieczne może okazać się doliczenie kwoty tego zwrotu do przychodów roku, w którym otrzymałeś ten zwrot.

Wydawało Ci się, że kwestie odprowadzania podatków z zagranicy w Polsce jest skomplikowane? Mamy nadzieję, że nasz poradnik przybliżył Ci to zagadnienie. Dzięki niemu wiesz już wszystko na temat rozliczenia dochodu zagranicznego – jaki PIT wybrać, jak go wypełnić i w jakiej formie złożyć. W razie wątpliwości możesz skonsultować się z naszymi doradcami – dzięki nim uzyskasz zwrot podatku z zagranicy i będziesz mieć pewność, że nie popełniłeś żadnego błędu w rozliczeniu.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.4/5.0
Na podstawie: 7 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Zmiana rezydencji podatkowej za granicą: co daje i jej dokonać?

Przeprowadzka za granicę wiąże się nie tylko z tym, że zmieniamy miejsce zamieszkania, ale często również status podatkowy. Zmiana rezydencji podatkowej to kluczowy krok dla wielu emigrantów – może przynieść szereg korzyści, ale wiąże się z pewnymi obowiązkami. Czy warto dokonać tej zmiany? Jakie są jej konsekwencje i jak przebiega cały proces? Dowiesz się tego…

Co grozi za nierozliczenie PIT-u z zagranicy?

Każdy podatnik, nawet ten, który uzyskuje dochody za granicą, ma obowiązek prawidłowego rozliczenia się z urzędem skarbowym w Polsce. Często jednak z różnych przyczyn dochodzi do sytuacji, gdy PIT z zagranicy nie jest składany w terminie lub w ogóle jest pomijany. Jakie konsekwencje mogą spotkać osoby, które zaniedbują ten obowiązek? Czy nierozliczenie PIT-u z zagranicy…

Czy w Polsce należy zapłacić podatek od emerytury zagranicznej?

Wielu Polaków, którzy przez lata pracowali za granicą, zastanawia się, jak rozliczyć się z polskim fiskusem po powrocie do kraju i pobieraniu emerytury z zagranicznych systemów emerytalnych. Czy emerytura uzyskana za granicą podlega opodatkowaniu w Polsce? Jakie są zasady i wyjątki od tej reguły? W niniejszym artykule odpowiadamy na te i inne pytania dotyczące podatków…

Recepta na szybki zwrot podatku z zagranicy

Każdy ma swoją receptę. Jednak może poznasz nasze sposoby na szybki i pewny zwrot podatku?😎

Rozliczenie PIT ZG w Polsce

Pracowałeś za granicą w 2021 roku? Zastanawiasz się czy musisz składać deklarację podatkową w Polsce? Nie tylko Ty masz wątpliwości. W krótkim telegraficznym skrócie postaramy się wyjaśnić Ci, dlaczego warto zadbać o spełnienie formalności przed polskim fiskusem.

Czy warto korzystać z kalkulatorów podatkowych online?

Czy warto korzystać z kalkulatorów podatkowych online?

W internecie znajdziesz wiele kalkulatorów, które mniej lub bardziej precyzyjnie podają szacowany wynik decyzji podatkowej w Niemczech, Holandii czy Norwegii. Czy warto korzystać z takich narzędzi?

Współpracują z nami: