Meritum Podatki

Jak zmienić adres w norweskim urzędzie skarbowym? Czy jest to konieczne?

Bardzo często podatnik nie ma świadomości, jak bardzo istotny jest fakt, aby zadbać o aktualny adres do korespondencji z norweskim urzędem. Podatnicy ignornują obowiązek zmiany adresu, co potem skutkuje w wydłużających się sprawach administracyjnych i podatkowych. Poniżej dokładnie opisujemy procedurę zmiany/rejestracji adresu do korespondencji.

Kiedy powinieneś zmienić adres do korespondencji?

  • jeśli zmieniłeś adres zamieszkania w Polsce/Norwegii
  • jeśli korzystasz z usług nowej firmy w zakresie zwrotu podatku i chcesz anulować wcześniejszą zgodę, na wysyłanie korespondencji na adres poprzednio obsługującej Cię firmy
  • jeśli nie otrzymujesz korespondencji urzędowej (np. kody PIN, Selvangivelse, Tax Assessment Notice)
  • jeśli w obecnym zarejestrowanym adresie jest błąd

Czy procedura zmiany adresu jest czasochłonna?

Nie. Procedura zajmuje około 15 dni roboczych. W tym okresie wliczony jest czas na korespondencję. Jeśli urząd uzna, że Twój wniosek nie jest kompletny, wówczas procedura może się znacznie wydłużyć, dlatego ważne jest to, abyś poprawnie dokonał rejestracji nowego adresu.

Jak dokonać zmiany adresu?

W pierwszej kolejności powinieneś pobrać druk RF -1454E (pobierz tutaj). Jest to oficjalny druk urzędowy, dzięki któremu możesz dokonać zmiany adresu w Urzędzie Skarbowym w Norwegii. Druk jest w języku angielskim. Dostępna jest również wersja w języku norweskim. Druk musimy wypełnić czytelnie, drukowanymi literami.

Co załączyć do wniosku i gdzie go wysłać?

Do wniosku koniecznie załącz czytelną kopią ważnego dowodu osobistego, najlepiej kolorową. Wniosek powinien być podpisany dokładnie takim podpisem, jaki widnieje w Twoim dokumencie potwierdzającym tożsamość. Prawidłowo wypełniony druk wyślij na adres urzędu centralnego w Stavangler. Po około 15 dniach możesz liczyć na pozytywne rozpatrzenie wniosku o zmianę adresu.

Jeśli nie posiadasz zameldowania w Norwegii i jesteś traktowany jako obcokrajowiec, to najczęściej wniosek powinien być wysłany na adres:

COFTA
Postboks 8031
4068 Stavanger
NORWAY

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Ile się czeka na zwrot podatku z Holandii

Jeśli długo czekasz na zwrot podatku z Holandii to warto przeczytać ten artykuł. Może rozwiać Twoje wątpliwości lub skłonić do reakcji i kontaktu z holenderskim Belastigndienst.

Ulga abolicyjna Holandia 2021

Ulga abolicyjna w Holandii i jej likwidacja od 2021. Zobacz ile będziesz dopłacał do podatku w zeznaniu za 2021!

Extra zwrot na dziecko - korekta

Masz dziecko urodzone po 2004 r.? Pracujesz w Holandii? Masz prawo do dodatkowego zwrotu.

Zwrot podatku z Anglii
Rozliczenie Self-Employed

Jeżeli prowadziłeś działalność gospodarczą w Anglii, koniecznie jesteś zobowiązany do złożenia rocznego zeznania podatkowego za okres od 5 kwietnia do 5 kwietnia kolejnego roku podatkowego.

Współpracują z nami: