Meritum Podatki

Klasy podatkowe w Norwegii – ile ich jest i o czym decydują?

Aby zrozumieć unikalny system podatkowy Norwegii, musimy zrozumieć jego rdzeń, a tym jest podział na klasy podatkowe. Klasy podatkowe stanowią fundament rozliczenia w Norwegii i to właśnie one decydują, ile podatku zapłacisz. Ale ile tak naprawdę tych klas jest i czym się różnią? To pytania, które postaramy się odpowiedzieć w tym artykule. Podstawy Systemu Podatkowego…

Aby zrozumieć unikalny system podatkowy Norwegii, musimy zrozumieć jego rdzeń, a tym jest podział na klasy podatkowe. Klasy podatkowe stanowią fundament rozliczenia w Norwegii i to właśnie one decydują, ile podatku zapłacisz. Ale ile tak naprawdę tych klas jest i czym się różnią? To pytania, które postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Podstawy Systemu Podatkowego w Norwegii

Zanim zagłębimy się w szczegółowe informacje dotyczące klas podatkowych, dobrze jest zrozumieć podstawy systemu podatkowego w Norwegii. Norwegia jest krajem o wysokim poziomie opodatkowania, z różnorodnymi rodzajami podatków i opłat, które obejmują podatki od dochodów, majątku, sprzedaży i usług. Wszystko to sprawia, że rozliczenie w Norwegii może wydawać się skomplikowane.

Klasy Podatkowe – ile ich jest?

W Norwegii przez lata mieliśmy do czynienia z trzema głównymi klasami podatkowymi: klasą 0, klasą 1 i klasą 2. Każda z nich obejmowała inny zakres dochodów i związane z nimi ulgi podatkowe. Wybór klasy podatkowej był ściśle powiązany z Twoją sytuacją życiową i zawodową.

Obecnie, po wielu zmianach, w systemie podatkowym Norwegii istnieją już tylko dwie klasy podatkowe dla osób fizycznych (drugą klasę podatkową zlikwidowano w 2018 roku). Większość podatników podlega pierwszej klasie podatkowej, która obejmuje wszystkich pracujących na terenie tego kraju. Ci, których dochód netto nie przekracza wartości określonej jako "kwota wolna od podatku," są zwolnieni z obowiązku odprowadzania podatku. Wartość tej kwoty zmienia się co roku – W 2023 roku wynosił 79 600 NOK.

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

Jak Wybrać Klasę Podatkową?

Wybór klasy podatkowej to decyzja, która może mieć duży wpływ na twoje finanse – nie mamy możliwości samodzielnie przypisać się do danej grupy. Jest to proces automatyczny wynikający z wielu różnych czynników – w większości przypadków zostaniemy jednak przypisani do 1 klasy podatkowej. Aby dowiedzieć się jaka klasa Cię dotyczy, powinieneś zasięgnąć porady u eksperta ds. podatków lub skonsultować się z odpowiednim biurem podatkowym.

Zwrot Podatku z Norwegii

Zasady dotyczące zwrotu podatku z Norwegii różnią się w zależności od klasy podatkowej. W przypadku klasy 0 i 1, kwota zwrotu podatku jest obliczana na podstawie podatku zapłaconego w Norwegii i dochodów uzyskanych w tym kraju.

Progi podatkowe w Norwegii

Każdy podatnik musi zapłacić podatek dochodowy, którego wysokości uzależniona jest od wysokości zarobków. To ile dochodu uzyskamy w danym roku podatkowym, decyduje, do jakiego progu podatkowego zostaniemy przypisani i jaka stawka będzie nas obowiązywać. Obecnie progi podatkowe w Norwegii wynoszą:

 • do 184 800 NOK stawka 22%;
 • od 184 800 do 260 100 NOK + 1,7%;
 • od 260 100 NOK do 651 250 NOK + 4%;
 • od 651 250 NOK do 1 021 550 NOK + 13,1%;
 • od 1 021 550 NOK +16,2%.

Progi podatkowe w Norwegii – jakie ulgi podatkowe dla polskich pracowników?

Polscy pracownicy, którzy zostaną przypisani do 1. klasy podatkowej mogą skorzystać z różnych ulg podatkowych, które pozwalają im na większy zwrot podatku z Norwegii, poprzez zmniejszenie wysokości opodatkowania. Istnieją dwa główne rodzaje rozliczenia: status pendler oraz rozliczenie zwykłe.

Status pendler może być przyznany każdemu obywatelowi Polski, który jest legalnie zatrudniony na terenie Norwegii a jego rodzina ma miejsce stałego zamieszkania w Polsce. Jeżeli regularnie ją odwiedzamy (co najmniej raz do roku) i nie posiadamy na terenie Norwegii samodzielnego lokum możemy odliczyć koszty zakwaterowania, wyżywieniem oraz dojazdów do miejsca stałego zamieszkania.

Nawet jeżeli nie kwalifikujemy się do uzyskania statusu pendler, podczas rozliczenia zwykłego możemy odliczyć od podatku różne koszty takie jak:

 • koszty uzyskania przychodu,
 • dojazdy do pracy,
 • koszty opieki nad dziećmi,
 • wpłaty na indywidualny fundusz emerytalny,
 • darowizny na cele charytatywne,
 • odsetki od zaciągniętych kredytów.

Warto pamiętać, że ulgi podatkowe mogą różnić się w zależności od indywidualnej sytuacji finansowej i podatkowej pracownika. Dlatego też zaleca się skonsultowanie się z ekspertem podatkowym lub urzędem skarbowym w Norwegii w celu uzyskania dokładnych informacji dotyczących ulg, na które dana osoba może być uprawniona.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.3/5.0
Na podstawie: 8 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Jak zmienić adres w norweskim urzędzie?

Jak zmienić adres w norweskim urzędzie?

Podatnicy igornują obowiązek zmiany adresu, co potem skutkuje w wydłużających się sprawach administracyjnych i podatkowych.

Praca dla studenta w Norwegii

Praca dla studenta w Norwegii

Doskonałą możliwością jest tutaj praca dla studenta w Norwegii, gdzie jest szansa na stosunkowo wysokie zarobki w dość krótkim czasie.

Czym są kody PIN MINID?

Czym są kody PIN MINID?

Czym są kody PIN MIN ID i jak je zamówić?

Odwołanie od decyzji podatkowej w Norwegii

Odwołanie od decyzji podatkowej w Norwegii

Dostałeś decyzję podatkową? Możliwe, że możesz się odwołać i otrzymać wyższy zwrot podatku.

Czym jest kildeskatt på lønn i jak wpłynie to na rozliczenia podatkowe w Norwegii?

Czym jest kildeskatt på lønn i jak wpłynie to na rozliczenia podatkowe w Norwegii?

Zbliża się gorący okres rozliczeń podatkowych na terenie Norwegii.

Współpracują z nami: