Meritum Podatki

Czym jest podatek solidarnościowy w Niemczech i ile wynosi

Dodatek solidarnościowy (SolZ) jest podatkiem federalnym pobieranym jako załącznik do podatku dochodowego, podatku od zysków kapitałowych i podatku dochodowego od osób prawnych. Dochody z podatku solidarnościowego przysługują wyłącznie rządowi federalnemu. Podatek solidarnościowy został wprowadzony w celu sfinansowania kosztów zjednoczenia Niemiec. Podstawą wymiaru podatku solidarnościowego jest należny podatek dochodowy, podatek od zysków kapitałowych lub podatek od…

Dodatek solidarnościowy (SolZ)

jest podatkiem federalnym pobieranym jako załącznik do podatku dochodowego, podatku od zysków kapitałowych i podatku dochodowego od osób prawnych. Dochody z podatku solidarnościowego przysługują wyłącznie rządowi federalnemu. Podatek solidarnościowy został wprowadzony w celu sfinansowania kosztów zjednoczenia Niemiec.

Podstawą wymiaru podatku solidarnościowego jest należny podatek dochodowy, podatek od zysków kapitałowych lub podatek od osób prawnych. Podatek solidarnościowy jest pobierany w wysokości 5,5% podstawy opodatkowania. Zapłacony podatek solidarnościowy nie podlega odliczeniu jako wydatek specjalny lub obciążenie nadzwyczajne.

Tzw. "dopłata solidarnościowa" zadebiutowała w systemie podatkowym Niemiec w 1991 roku. Stanowi ona dodatkowe obciążenie, aplikowane do obowiązkowych płatności z tytułu podatku od dochodów kapitałowych, podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku dochodowego od osób fizycznych. Inicjatywa ta początkowo powstała jako środek mający na celu pokrycie wydatków związanych z procesem reunifikacji Niemiec.

Od 1998 r. podatek solidarnościowy jest pobierany w obecnej wysokości 5,5%. Podstawą do odliczenia od wynagrodzenia jest odpowiedni podatek od wynagrodzeń.

Od 2021 r. dopłata solidarnościowa została zniesiona dla około 90 procent podatników płacących podatek dochodowy. Jednak dla pozostałych podatników prawdopodobnie pozostanie ona w mocy przez jakiś czas. Najwyższy sąd podatkowy potwierdził niedawno konstytucyjność utrzymanej opłaty. 

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

 

Czy podatek solidarnościowy zostanie zniesiony również dla najlepiej zarabiających?

 

Dzięki ustawie o całkowitym zniesieniu daniny solidarnościowej, 96,5% osób, które obecnie płacą ją jako dopłatę do wynagrodzenia lub podatku dochodowego, znajdzie się w lepszej sytuacji. Tylko 3,5% osób o bardzo wysokich dochodach będzie nadal płacić podatek solidarnościowy na dotychczasowym poziomie.

W wyniku nowych regulacji około 33 milionów podatników zostanie całkowicie zwolnionych z podatku solidarnościowego, a kolejne 2,5 miliona podatników w strefie łagodzenia będzie mogło ubiegać się o jego zwrot. Tylko około 1,3 miliona podatników nadal będzie musiało płacić pełną dopłatę solidarnościową. W przypadku bardzo wysokich dochodów (powyżej nowej strefy łagodzenia) dotychczasową opłatę solidarnościową należy uiścić w niezmienionej formie. Dzieje się tak w przypadku, gdy dochód podlegający opodatkowaniu przekracza 96 409 euro (osoby samotne) lub 192 818 euro (osoby pozostające w związku małżeńskim).

Wyzwania finansowe związane ze zjednoczeniem Niemeic pozostają i nadal będą wymagały dodatkowych wysiłków finansowych ze strony rządu federalnego. W przypadku rezygnacji z wszystkich przychodów z dopłaty solidarnościowej, należałoby zaoszczędzić te fundusze gdzie indziej. Zabrakłoby ich wówczas na ważne inwestycje. 

Zniesienie podatku solidarnościowego dla najlepiej zarabiających doprowadziłoby również do znacznych nierówności społecznych. 

Wysokość podatku solidarnościowego zależy od odpowiedniego podatku od wynagrodzeń

Jednakże dopłata solidarnościowa zawsze była należna tylko od określonej podstawy opodatkowania. Po limicie zwolnienia następuje "strefa przesuwna" aż do pełnego obciążenia podatkowego. 

Dopłata solidarnościowa: wysokie limity zwolnienia

Od 2021 r. kwoty progowe, do których nie jest pobierana dopłata solidarnościowa do podatku od wynagrodzeń, zostały znacznie podwyższone. Podstawą oceny w każdym przypadku jest podatek od wynagrodzeń do zapłaty. 

Od 2023 r. limity zostały ponownie podniesione dla małżonków lub osób w III klasie podatkowej do 35 086 euro podatku od wynagrodzenia rocznie oraz we wszystkich innych przypadkach do 17 543 euro podatku dochodowego rocznie.

W przeliczeniu na miesiąc oznacza to, że do kwoty podatku dochodowego wynoszącej niecałe 1462 euro w klasach podatkowych I, II, IV-VI (lub niecałe 2924 euro w III klasie podatkowej) nie jest pobierana dopłata solidarnościowa.

Podwyższenie progów zwolnienia zostało uwzględnione przy opracowywaniu harmonogramów programu odliczeń od podatku od wynagrodzeń w 2023 roku.

Od 2024 r. planowany jest dalszy wzrost (do 18 130 euro lub 36 2060 euro rocznego podatku dochodowego dla małżonków).

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.5/5.0
Na podstawie: 15 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Klasa podatkowa 4 ze współczynnikiem - Jak partnerzy sprawiedliwie dzielą podatek dochodowy w Niemczech

Klasa podatkowa 4 ze współczynnikiem - Jak partnerzy sprawiedliwie dzielą podatek dochodowy w Niemczech W przeciwieństwie do singli, w małżeństwie lub zarejestrowanym związku partnerskim można wpływać na wysokość podatku dochodowego płaconego co miesiąc: w zależności od wybranego przedziału podatkowego można skorzystać z korzystnego odliczenia od podatku dochodowego. Należy jednak pamiętać, że w ostatecznym rozrachunku nie…

Opłaty szkolne : Jak odliczyć koszty szkół publicznych od podatku w Niemczech

Opłaty szkolne : Jak odliczyć koszty szkół publicznych od podatku w Niemczech? Istnieją alternatywy dla szkół państwowych, takie jak szkoły z internatem, szkoły chrześcijańskie lub szkoły waldorfskie. W wielu przypadkach szkoły te pobierają opłatę za naukę. Jeśli Twoje dziecko uczęszcza do szkoły prywatnej lub niezależnej, możesz odliczyć 30% czesnego od podatku, maksymalnie do kwoty 5000…

Vakantiegeld – komu przysługuje dodatek urlopowy w Holandii?

Zmiana klasy podatkowej w Niemczech:  jak możesz zmienić swoją klasę podatkową na 2 - i co to dla Ciebie oznacza

Zmiana klasy podatkowej w Niemczech:  jak możesz zmienić swoją klasę podatkową na 2 - i co to dla Ciebie oznacza Podatki są potrącane z wynagrodzenia każdego miesiąca. Ich wysokość zależy po pierwsze od wysokości zarobków, a po drugie od klasy podatkowej (od 1 do 6). Na przykład, płacisz mniejszy podatek dochodowy w klasie podatkowej 3…

Zaliczka na podatek dochodowy w Niemczech- Kiedy należy wpłacać zaliczki na podatek?

Zaliczka na podatek dochodowy w Niemczech- Kiedy należy wpłacać zaliczki na podatek? Pod koniec września 2023 r. przychodzi zawiadomienie o naliczeniu podatku za 2024 r. - z dodatkową opłatą w wysokości 1600 euro. Następnie w liście z urzędu skarbowego otrzymujesz zawiadomienie o zaliczce. W 2024r. należy zapłacić 400 euro zaliczki na podatek co kwartał. A…

Odpowiedzialność podatkowa w Niemczech - nieograniczona czy ograniczona - oto jest pytanie

Odpowiedzialność podatkowa w Niemczech - nieograniczona czy ograniczona - oto jest pytanie To, czy dana osoba podlega podatkowi dochodowemu w Niemczech i w związku z tym jest ogólnie zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego jako osoba fizyczna, zależy od tego, gdzie mieszka i jaki dochód uzyskuje. Większość podatników w Niemczech podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, ponieważ tu…

Gdzie i jak wyrobić numer BSN w Holandii?

Deklaracja podatkowa Załącznik N : Każdy pracownik w Niemczech musi wypełnić ten formularz

Deklaracja podatkowa Załącznik N : Każdy pracownik w Niemczech musi wypełnić ten formularz Jeśli nie masz dużego doświadczenia z rozliczeniami podatkowymi, na początku może być to trochę trudne. Ale z roku na rok będziesz nabierać coraz większej rutyny i obiecuję: gdy urząd skarbowy przeleje zwrot podatku na twoje konto, zapomnisz o całym bólu. Dla wielu…

Współpracują z nami: