Meritum Podatki

Zmiana klasy podatkowej w Niemczech:  jak możesz zmienić swoją klasę podatkową na 2 - i co to dla Ciebie oznacza

Zmiana klasy podatkowej w Niemczech:  jak możesz zmienić swoją klasę podatkową na 2 - i co to dla Ciebie oznacza Podatki są potrącane z wynagrodzenia każdego miesiąca. Ich wysokość zależy po pierwsze od wysokości zarobków, a po drugie od klasy podatkowej (od 1 do 6). Na przykład, płacisz mniejszy podatek dochodowy w klasie podatkowej 3…

Vakantiegeld – komu przysługuje dodatek urlopowy w Holandii?

Zmiana klasy podatkowej w Niemczech:  jak możesz zmienić swoją klasę podatkową na 2 - i co to dla Ciebie oznacza

Podatki są potrącane z wynagrodzenia każdego miesiąca. Ich wysokość zależy po pierwsze od wysokości zarobków, a po drugie od klasy podatkowej (od 1 do 6). Na przykład, płacisz mniejszy podatek dochodowy w klasie podatkowej 3 niż w klasie podatkowej 4, a osoby samotnie wychowujące dzieci mają większy dochód netto każdego miesiąca, jeśli przejdą z klasy podatkowej 1 do klasy podatkowej 2.

Należy jednak pamiętać, że podatek dochodowy to tylko zaliczka. Wysokość podatku (dochodowego) będzie znana dopiero po złożeniu zeznania podatkowego.

Kto może zmienić klasę podatkową?

Klasę podatkową można zmienić tylko wtedy, gdy posiada się zarejestrowaną klasę podatkową. Są to pracownicy, urzędnicy i stażyści. Osoby samozatrudnione, handlowcy i emeryci są zatem wykluczeni.

W przeszłości klasa podatkowa była zapisywana na karcie podatkowej, którą trzeba było przekazać pracodawcy. Obecnie wszystko to odbywa się elektronicznie za pośrednictwem tak zwanych elektronicznych funkcji odliczania podatku od wynagrodzenia - znanych również jako Elstam.

Jednak nie każda zatrudniona osoba może tak łatwo zmienić klasę podatkową. Jeśli jesteś osobą samotną lub rozwiedzioną i nie masz dzieci, jesteś w klasie podatkowej 1 - i nie możesz jej zmienić.

Jednak wszyscy inni mogą zmienić swoją klasę podatkową. Dotyczy to zatem:

  • małżeństw i zarejestrowanych związków partnerskich
  • samotnych rodziców.

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

Istnieje sytuacja, w której można zmienić klasę podatkową bez konieczności podejmowania jakichkolwiek działań. Dzieje się tak, ponieważ po zawarciu związku małżeńskiego informacja ta jest przekazywana organom podatkowym, a obie klasy podatkowe są automatycznie zmieniane na klasę podatkową 4.

Przy okazji: w klasie podatkowej 4 przysługują takie same odliczenia podatkowe jak w klasie podatkowej 1 dla singli. Masz jednak prawo do złożenia wspólnego zeznania podatkowego, a tym samym skorzystania z podziału podatku między małżonków. To prawie zawsze oszczędza podatek, a nawet oszczędza dużo, jeśli zarabiasz bardzo różne kwoty.

Możecie wtedy podjąć decyzję jako para:

  • Oboje pozostajecie w klasie podatkowej 4,
  • zmienić klasę podatkową na kombinację 3 i 5 lub
  • Oboje zmieniacie klasę podatkową na 4 ze współczynnikiem.

Przedział podatkowy można zmienić w dowolnym momencie - nawet co miesiąc. Zmiana klasy podatkowej zawsze wchodzi w życie w następnym miesiącu. 

Uwaga: W umowie koalicyjnej rząd niemiecki zgodził się na zniesienie kombinacji klas podatkowych 3/5. Ustawa w tej sprawie jest już opracowywana. Zgodnie z planami, osoby, które obecnie mają kombinację 3/5, mają zostać przeniesione do wariantu 4/4 ze współczynnikiem.

Samotni rodzice również mogą zmienić przedział podatkowy

Jeśli masz co najmniej jedno dziecko, na które przysługuje Ci zasiłek rodzinny lub dodatek na dziecko i mieszka ono z Tobą w tym samym gospodarstwie domowym, możesz przejść do klasy podatkowej 2. Aby jednak otrzymać ulgę podatkową, nie możesz mieszkać w tym samym gospodarstwie domowym z inną osobą dorosłą. 

Jakie są korzyści ze zmiany klasy podatkowej?

Jeśli Ty lub oboje zmienicie swój przedział podatkowy, prawie zawsze na koniec miesiąca uzyskacie większy dochód netto. W czasach znacznie wyższej inflacji jest to zdecydowanie dobra wiadomość.

Oczywiście wielkość wzrostu na koncie zależy od tego, ile zarabiasz i do którego przedziału podatkowego się zmieniłeś.  Samotni rodzice z jednym dzieckiem zarabiający 3000 euro mogą obecnie oczekiwać około 100 euro netto więcej miesięcznie, jeśli przejdą z klasy podatkowej 1 do klasy podatkowej 2.

Często można oczekiwać, że zapłacisz więcej podatku dochodowego miesięcznie, jeśli zdecydujesz się przejść z klasy podatkowej 3 i 5 do klasy podatkowej 4 z czynnikiem. Jednak ten przedział podatkowy zapewnia sprawiedliwy podział obciążenia podatkowego między parą. Zostało to szczegółowo wyjaśnione w przewodniku 

W tym miejscu należy rozróżnić małżeństwa i zarejestrowane związki partnerskie, a także osoby samotnie wychowujące dzieci.

Małżeństwa: Obciążenie podatkowe jest przesunięte tylko do tyłu

Biorąc pod uwagę wszystkie poprzednie wyjaśnienia, nie można zapominać, że chociaż co miesiąc płacimy mniejszy podatek dochodowy jako małżeństwo z korzystnym wyborem klasy podatkowej, to i tak musimy złożyć zeznanie podatkowe. Klasy podatkowe nie odgrywają tu już żadnej roli. Twój podatek dochodowy zapłacony w ciągu roku zostanie wzięty pod uwagę, ale następnie organy podatkowe sprawdzą, ile podatku dochodowego faktycznie musisz zapłacić. Może się zdarzyć, że będziesz musiał zapłacić dodatkowy podatek za połączenie klasy podatkowej 3 i 5.

Mówiąc bardziej ogólnie: wybór klasy podatkowej nie ma wpływu na podatek dochodowy, który musisz zapłacić. Tak więc w żaden sposób nie zaoszczędzisz na podatku, po prostu przesuniesz płatność bardziej do tyłu. Ale to już coś. Na przykład, mając 200 euro więcej na koncie każdego miesiąca, ale płacąc 2400 euro podatku w przyszłym roku.

Rodzice samotnie wychowujący dzieci: Ulga podatkowa przesunięta w czasie

Sytuacja jest dokładnie odwrotna w przypadku osób samotnie wychowujących dzieci. Jeśli nie złożą oni wniosku o zmianę klasy podatkowej na klasę podatkową 2, mogą zabezpieczyć kwotę ulgi podatkowej w wysokości ponad 4000 euro dopiero w zeznaniu podatkowym za kolejny rok. Dlatego też jest więcej niż wskazane, aby rodzice samotnie wychowujący dzieci natychmiast złożyli wniosek o przyznanie 2 klasy podatkowej. Albo po urodzeniu dziecka, jeśli matka mieszka sama i nie jest mężatką, albo po separacji byłych małżonków.

Wniosek: Zmiana klasy podatkowej nie oznacza, że zapłacisz mniejszy podatek dochodowy. Będziesz miał "jedynie" więcej pieniędzy w kieszeni każdego miesiąca. Podatek jest jednak zawsze rozliczany w kolejnym roku wraz z zeznaniem podatkowym.

Jak samotni rodzice zmieniają klasę podatkową

Zmiana klasy podatkowej dla osób samotnie wychowujących dzieci jest nieco bardziej skomplikowana. Wynika to z faktu, że nie jest potrzebny "wniosek o zmianę klasy podatkowej", ale "wniosek o obniżenie podatku dochodowego". 

Uwaga: tylko jeden rodzic może przejść na klasę podatkową 2 dla dziecka - a tym samym ubiegać się o ulgę podatkową. Dotyczy to również modelu naprzemiennego, w którym rodzice w separacji opiekują się po  połowie dzieckiem lub dziećmi. Domyślnie osoba, która otrzymuje również zasiłek rodzinny, otrzymuje kwotę ulgi. Można to jednak zmienić wspólnie.

Wskazówka: Jeśli masz dwoje dzieci, oboje rodzice mogą przejść do klasy podatkowej 2. Ważne jest, aby jedno dziecko było zarejestrowane u jednego rodzica, a drugie dziecko u drugiego rodzica. 

Przejście do klasy podatkowej 2 z Elster

W programie Elster "Wniosek o obniżenie podatku dochodowego" znajduje się bezpośrednio na tej stronie. Należy wypełnić formularz główny oraz "Załącznik dla dziecka". Możesz pozostawić wiele pól pustych, ponieważ chcesz uzyskać tylko klasę podatkową 2. Decydującym punktem jest wtedy sekcja "Uwzględnienie dziecka w ELStAM" w "Anlage Kind" i tam sekcja dotycząca kwoty ulgi:

Tutaj należy wprowadzić odpowiednie dane. Po wypełnieniu wszystkiego poprawnie, możesz wysłać wniosek do urzędu skarbowego online - i będziesz w klasie podatkowej 2 w następnym miesiącu.

Odpowiedni formularz dla osób samotnie wychowujących dzieci

Poniższe dotyczy również osób samotnie wychowujących dzieci: Zmiana klasy podatkowej jest również możliwa bez Elster. Możesz odebrać "Wniosek o obniżenie podatku dochodowego" w urzędzie skarbowym lub przejść do systemu zarządzania formularzami w Internecie. W polu wyszukiwania należy wpisać "Ermäßigung" i wybrać odpowiedni wniosek z listy.

Możesz teraz pobrać pusty plik PDF, a następnie wypełnić go, pamiętając o wybraniu załącznika dla dzieci. Możesz też wypełnić go online. W obu przypadkach należy wydrukować wniosek, podpisać go i wysłać do swojego urzędu skarbowego.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.4/5.0
Na podstawie: 13 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Klasa podatkowa 4 ze współczynnikiem - Jak partnerzy sprawiedliwie dzielą podatek dochodowy w Niemczech

Klasa podatkowa 4 ze współczynnikiem - Jak partnerzy sprawiedliwie dzielą podatek dochodowy w Niemczech W przeciwieństwie do singli, w małżeństwie lub zarejestrowanym związku partnerskim można wpływać na wysokość podatku dochodowego płaconego co miesiąc: w zależności od wybranego przedziału podatkowego można skorzystać z korzystnego odliczenia od podatku dochodowego. Należy jednak pamiętać, że w ostatecznym rozrachunku nie…

Opłaty szkolne : Jak odliczyć koszty szkół publicznych od podatku w Niemczech

Opłaty szkolne : Jak odliczyć koszty szkół publicznych od podatku w Niemczech? Istnieją alternatywy dla szkół państwowych, takie jak szkoły z internatem, szkoły chrześcijańskie lub szkoły waldorfskie. W wielu przypadkach szkoły te pobierają opłatę za naukę. Jeśli Twoje dziecko uczęszcza do szkoły prywatnej lub niezależnej, możesz odliczyć 30% czesnego od podatku, maksymalnie do kwoty 5000…

Zaliczka na podatek dochodowy w Niemczech- Kiedy należy wpłacać zaliczki na podatek?

Zaliczka na podatek dochodowy w Niemczech- Kiedy należy wpłacać zaliczki na podatek? Pod koniec września 2023 r. przychodzi zawiadomienie o naliczeniu podatku za 2024 r. - z dodatkową opłatą w wysokości 1600 euro. Następnie w liście z urzędu skarbowego otrzymujesz zawiadomienie o zaliczce. W 2024r. należy zapłacić 400 euro zaliczki na podatek co kwartał. A…

Odpowiedzialność podatkowa w Niemczech - nieograniczona czy ograniczona - oto jest pytanie

Odpowiedzialność podatkowa w Niemczech - nieograniczona czy ograniczona - oto jest pytanie To, czy dana osoba podlega podatkowi dochodowemu w Niemczech i w związku z tym jest ogólnie zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego jako osoba fizyczna, zależy od tego, gdzie mieszka i jaki dochód uzyskuje. Większość podatników w Niemczech podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, ponieważ tu…

Gdzie i jak wyrobić numer BSN w Holandii?

Deklaracja podatkowa Załącznik N : Każdy pracownik w Niemczech musi wypełnić ten formularz

Deklaracja podatkowa Załącznik N : Każdy pracownik w Niemczech musi wypełnić ten formularz Jeśli nie masz dużego doświadczenia z rozliczeniami podatkowymi, na początku może być to trochę trudne. Ale z roku na rok będziesz nabierać coraz większej rutyny i obiecuję: gdy urząd skarbowy przeleje zwrot podatku na twoje konto, zapomnisz o całym bólu. Dla wielu…

Praca dla studentów w Niemczech: co należy wziąć pod uwagę do celów podatkowych

Praca dla studentów w Niemczech - co należy wziąć pod uwagę do celów podatkowych Jeśli chcesz lub musisz podjąć pracę studencką, dostępne są różne modele pracy. Możesz podjąć mini-pracę za 538 euro lub zostać zatrudnionym jako pracujący student, jeśli chcesz zarobić więcej. Jedną z zalet dla studentów i pracodawców jest to, że w przypadku obu…

Współpracują z nami: