Podatki Meritum » Blog » Jak znaleźć pracę w Niemczech?
Praca w Niemczech to często marzenie wielu polaków chcących poprawić swój status finansowy. Sprawdź jak zabrać się za ten temat.
Marzysz o wyjeździe do Niemiec i chciałbyś znaleźć tam pracę, ale nie wiesz od czego zacząć i to skutecznie Cię zniechęca? W dzisiejszym artykule podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę i jakie kroki podjąć, aby rozpocząć pracę u naszych zachodnich sąsiadów. Niemcy to kraj, którego powierzchnia przekracza ponad 350 000 km², a zamieszkuje go ponad 83 miliony ludzi, co daje mu status najbardziej zaludnionego państwa w Unii Europejskiej. Gospodarka w Niemczech bardzo prężnie się rozwija, aż do 2008 niemiecka gospodarka była trzecią co do wielkości na całym świecie. Kraj się rozwija, pracy nie brakuje, jak zatem skutecznie zdobyć satysfakcjonujące stanowisko pracy?
Decydując się na wyjazd do Niemiec przez agencję pracy, musisz mieć świadomość, że w pierwszej kolejności czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna. Zależnie od tego, na jakie stanowisko aplikujesz, powinieneś w swoim curriculum vitae (CV), zawrzeć wszystkie niezbędne informace dotyczącego Twojego wykształcenia, znajomości języka niemieckiego bądź angielskiego, czy umiejętności, które posiadasz. To, jak wypadniesz na rozmowie, oraz dołączone dokumenty, zostaną przekazane do firm znajdujących się w Niemczech i po jakimś czasie powinieneś otrzymać odpowiedź. Otrzymanie pozytywnej odpowiedzi wiążę się z koniecznością wypełnienia wszystkich dokumentów, które będą niezbędne podczas Twojego wyjazdu. Ważnym aspektem, który musisz wiedzieć jest to, że agencja w całości opłaca Twój pobyt, dzięki czemu nie musisz martwić się szukaniem dla siebie lokum. Po podjęciu decyzji o wyjeździe powinieneś otrzymać wszystkie niezbędne informacje o Twoim pracodawcy, dokładny adres miejsca pracy i zamieszkania itp. Pamiętaj, aby przed wyjazdem z konkretną agencją dokładnie sprawdzić informację na jej temat w internecie i poczytać opinię innych osób, które również korzystały z jej oferty.
Skontaktuj się z nami!
DARMOWA WYCENA👋Nigdy nie wyruszaj do pracy przed podpisaniem umowy. Jest to dla Ciebie forma zabezpieczenia. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą wszystkie niezbędne dokumenty, takie jak dowód osobisty/paszport, czy karta bankomatowa. Warto też zabrać portfel, który wypełniony będzie kwotą około 150 - 200 euro, na wszelki wypadek i na codzienne wydatki, które będziesz miał zanim otrzymasz swoją pierwszą wypłatę. Jeżeli wcześniej pracowałeś już w Niemczech i nie jest to Twój pierwszy wyjazd, to zabierz ze sobą dokumenty ubezpieczeniowe i te, które dotyczą numeru podatkowego. Jeżeli wyjeżdżasz na stanowiska techniczne: na przykład. mechanika samochodowego, hydraulika, czy do pracy na dużym magazynie, to pamiętaj, aby zabrać ze sobą wszystkie ważne posiadane uprawnienia i certyfikaty, jak na przykład certyfikat na wózki widłowe, które uprawnia Cię do prowadzenia tego typu pojazdów. Ważnym aspektem jest również komunikatywna znajomość języka niemieckiego lub ewentualnie angielskiego, bo nie we wszystkich zakładach pracują Polacy, którzy wyjaśnią Ci Twoje obowiązki w języku ojczystym. Wymogiem, który musisz spełniać, jest ukończony minimum 18 rok życia.
O zwrot podatku z Niemiec może starać się osoba, która pracowała w Niemczech i w tym czasie był jej odprowadzany podatek od przyznanego wynagrodzenia. Rozliczanie z Urzędem Skarbowym może nastąpić do 4 lat wstecz. Co należy zrobić, aby rozliczyć się z podatku? Należy posiadać kartę podatkową, zwaną lohnsteuerbescheinigung, która po 31 grudnia jest wydawana za każdy rok przez pracodawcę lub posiadać miesięczne odcinki z wypłaty za ostatni miesiąc pracy u pracodawcy (jeżeli było ich kilku, to taki dokument wymagany jest od każdego). Na zwrot takiego podatku czeka się od trzech miesięcy do pół roku. Zwrot podatku po pozytywnej decyzji Urzędu Skarbowego trafia na podany przez nas wcześniej numer konta.
Średnia ocena:
4.6/5.0
Na podstawie:
8 opinii
Jeżeli jesteś osobą pracującą w Niemczech, być może słyszałeś już o Progressionsvorbehalt. To skomplikowany niemiecki termin, który można przetłumaczyć jako "zastrzeżenie progresji". Jest on integralną częścią systemu podatkowego w Niemczech, a jego zrozumienie może być kluczowe dla optymalizacji twojej sytuacji finansowej. Progressionsvorbehalt wpływa na sposób, w jaki obliczana jest stawka podatkowa, szczególnie w kontekście różnych…
Zakup nieruchomości to jeden z najważniejszych finansowych kroków w życiu każdego człowieka. W Niemczech, jak w wielu innych krajach, z tym procesem wiąże się wiele formalności i kosztów, o których warto wiedzieć, zanim podejmie się jakiekolwiek decyzje. Jednym z takich kosztów jest Grunderwerbsteuer, czyli podatek od przeniesienia własności nieruchomości. Ten artykuł ma na celu przybliżenie…
Zdrowie jest jednym z najcenniejszych dóbr, a odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne stanowi o jego jakości i dostępie do profesjonalnej opieki. Niemcy, jako jedno z najbardziej rozwiniętych państw Europy, oferują system ubezpieczeń zdrowotnych, który można uznać za wyjątkowy na tle innych krajów kontynentu. O ile z jednej strony jest to system uniwersalny, dający dostęp do opieki zdrowotnej…
Jednym z najbardziej powszechnych mitów wśród osób pracujących w Niemczech jest przekonanie, że system podatkowy tego kraju funkcjonuje na zasadzie "wszystko za Ciebie". Jest w tym ziarno prawdy, ponieważ dla wielu pracowników podatek od wynagrodzenia jest potrącany automatycznie przez pracodawcę i odprowadzany do niemieckiego urzędu skarbowego – nie oznacza to jednak, że nie musimy składać…
Rozliczenie podatków jest złożonym procesem, a szczególnie skomplikowanym może być dla osób, które pracują za granicą. Wiele osób, które pracują w Niemczech, zastanawia się: "Ile kosztuje rozliczenie podatku z Niemiec?". Chociaż ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na takie pytanie, dlatego postaramy się przybliżyć ten temat – zapraszamy! Czy warto skorzystać z usług doradcy podatkowego? Zanim zaczniemy omawiać…
Zasiłek wychowawczy, znany w Niemczech jako Elterngeld, stanowi kluczowy element systemu wsparcia dla rodzin. Zapewniając finansową pomoc, ułatwia on rodzicom poświęcenie czasu na opiekę nad nowo narodzonymi dziećmi. W naszym najnowszym artykule przyglądamy się, jak działa ten system, jakie są warunki jego otrzymania oraz jak znacząco wpływa na życie młodych rodzin w Niemczech. Elterngeld –…
Współpracują z nami: