Meritum Podatki

Kto jest uprawniony do dodatku na dziecko w Niemczech?

Kto jest uprawniony do dodatku na dziecko? Dodatek na dziecko ma zapobiegać przedwczesnemu ubieganiu się o zasiłek obywatelski (dawniej: zasiłek dla bezrobotnych) przez rodziny o niskich dochodach. W listopadzie 2023 r. skorzystało z niego ponad milion dzieci z ponad 17 milionów dzieci, na które biuro świadczeń rodzinnych wypłacało zasiłek rodzinny. Dodatek na dziecko jest wypłacany…

Kto jest uprawniony do dodatku na dziecko?

Dodatek na dziecko ma zapobiegać przedwczesnemu ubieganiu się o zasiłek obywatelski (dawniej: zasiłek dla bezrobotnych) przez rodziny o niskich dochodach. W listopadzie 2023 r. skorzystało z niego ponad milion dzieci z ponad 17 milionów dzieci, na które biuro świadczeń rodzinnych wypłacało zasiłek rodzinny.

Dodatek na dziecko jest wypłacany przez biuro świadczeń rodzinnych jako dodatek do zasiłku rodzinnego. Możesz go otrzymać na swoje dziecko, jeśli spełniasz pięć warunków (§ 6a BKGG)

  • Twoje dziecko ma mniej niż 25 lat, nie jest w związku małżeńskim i mieszka z Tobą.
  • Otrzymujesz zasiłek rodzinny na dziecko.
  • Zarabiasz co najmniej 900 euro miesięcznie jako para lub 600 euro, jeśli samotnie wychowujesz dziecko.
  • Możesz pokryć potrzeby całej rodziny ze swoich dochodów, zasiłku rodzinnego, zasiłku mieszkaniowego i dodatku na dziecko, ale nie zarabiasz tak dużo, aby dodatek został zredukowany do zera.
  • Nie otrzymujesz zasiłku obywatelskiego ani pomocy społecznej.

Minimalny dochód

Aby otrzymać dodatek na dziecko, musisz osiągać określony dochód. W przypadku par minimalny limit dochodu wynosi 900 euro miesięcznie; samotni rodzice muszą mieć minimalny dochód w wysokości 600 euro miesięcznie. Mini-praca nie jest zatem wystarczająca. Miesięczny dochód obejmuje Twoje zarobki z wyłączeniem potrąceń i podatków, zasiłku dla bezrobotnych I lub zasiłku chorobowego.

Ważne: zasiłek na dziecko i zasiłek mieszkaniowy nie wliczają się do minimalnego dochodu.

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

Przed złożeniem wniosku należy przedstawić dowód dochodów z ostatnich sześciu miesięcy. Urząd ds. świadczeń rodzinnych wykorzysta je do ustalenia średniego miesięcznego dochodu z ostatnich sześciu miesięcy (§ 6a ust. 8 zdanie 1 BKKG). Na tej podstawie zostanie ustalone, czy otrzymasz dodatek na dziecko i w jakiej wysokości.

Ile wynosi dodatek na dziecko?

Od 1 stycznia 2024 r. przysługuje do 292 euro na dziecko miesięcznie (w 2023 r.: 250 euro). Maksymalna kwota dodatku na dziecko jest zasadniczo oparta na materialnym poziomie utrzymania dziecka w danym roku kalendarzowym. Wynosi ona 6 612 euro rocznie w 2024 roku. Od tej kwoty odejmuje się zasiłek rodzinny w wysokości 250 euro oraz miesięczny udział w edukacji i uczestnictwie w wysokości 28 euro. Do tego dochodzi miesięczny natychmiastowy dodatek w wysokości 20 euro od lipca 2022 r. (§ 6a ust. 2 BKGG).

Urząd ds. świadczeń rodzinnych może jednak wypłacić mniej, jeśli dochód po odliczeniu wszystkich zryczałtowanych potrąceń jest wyższy niż całkowite potrzeby rodziców.

Można skorzystać z kalkulatora dodatku na dziecko na stronie internetowej Federalnej Agencji Pracy, aby ustalić, czy wniosek o dodatek na dziecko z biura świadczeń rodzinnych może zostać rozpatrzony pozytywnie. W kalkulatorze wprowadza się dane dotyczące sytuacji osobistej, dochodów i kosztów mieszkaniowych.

Jakie znaczenie mają potrzeby rodziny?

Jeśli Twój dochód, zasiłek rodzinny i zasiłek mieszkaniowy wraz z dodatkiem na dziecko są wystarczające do pokrycia kosztów utrzymania, masz duże szanse na otrzymanie dodatku państwowego. Jeśli Twój dochód nie wystarcza na pokrycie potrzeb rodziny, nawet z dodatkiem na dziecko, możesz otrzymać zasiłek obywatelski. Wniosek o przyznanie podstawowych świadczeń socjalnych można złożyć w urzędzie pracy.

Całkowite potrzeby rodziny są obliczane na podstawie standardowych potrzeb rodziców i dzieci. Są to stałe potrzeby standardowe:

  • Osoby samotnie wychowujące dzieci -563 €
  • Dzieci poniżej 6 lat -357 €
  • Dzieci od 6 do 13 lat - 390 €
  • Dzieci od 14 do 17 lat - 471 EUR
  • Dzieci w wieku od 18 do 25 lat - 451 EUR

 

Samotni rodzice i kobiety w ciąży mają prawo do dodatkowych potrzeb, które są dodawane do standardowych potrzeb. Koszty mieszkaniowe są również brane pod uwagę przy określaniu całkowitego zapotrzebowania rodziny.

Zmniejszony dodatek na dziecko

Jeśli Twój dochód przekracza całkowity wymóg, biuro świadczeń rodzinnych zmniejszy dodatek na dziecko. Nadwyżka jest odliczana od dodatku na dziecko w wysokości 45% (§ 6a ust. 6 BKKG). Warunek wstępny: Jest to dochód z samozatrudnienia lub zatrudnienia. Inne rodzaje dochodu, które przekraczają całkowity wymóg, są w całości odliczane od dodatku na dziecko.

 

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.3/5.0
Na podstawie: 10 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Samozatrudnienie w niepełnym wymiarze godzin w Niemczech- o czym należy pamiętać?

Samozatrudnienie w niepełnym wymiarze godzin w Niemczech- o czym należy pamiętać? Praca na własny rachunek w Niemczech jest częścią codziennego życia wielu pracowników. Niezależnie od tego, czy chodzi o uzyskanie dodatkowego dochodu, czy o bezpieczny krok w kierunku samozatrudnienia, początkowo nie ma to znaczenia, przynajmniej z podatkowego punktu widzenia. Jeśli jednak jesteś samozatrudniony oprócz pracy…

Dostałeś mandat w Niemczech i co dalej? Odpowiadamy

Dostałeś mandat w Niemczech i co dalej? Odpowiadamy Otrzymanie mandatu za granicą może być nieco stresujące, zwłaszcza gdy nie wiemy, jakie kroki podjąć. W tym artykule omówimy, co należy zrobić po otrzymaniu mandatu w Niemczech, jak go opłacić, a także jakie są konsekwencje niezapłacenia. Co się stanie jak nie zapłacę mandatu z Niemiec? Niezapłacony mandat…

Sprawdź, ile się czeka na zwrot podatku z Holandii. Przekonaj się, że można przyspieszyć ten proces!

Odkryj, jak praca sezonowa w Niemczech wpływa na Twoją emeryturę

Odkryj, jak praca sezonowa w Niemczech wpływa na Twoją emeryturę Wiele osób decyduje się na pracę sezonową w Niemczech ze względu na atrakcyjne zarobki i możliwość zdobycia cennego doświadczenia. Jednak pojawia się pytanie: czy praca sezonowa w Niemczech liczy się do emerytury? W tym artykule wyjaśnimy, jak praca za granicą wpływa na przyszłe świadczenia emerytalne.…

Jak przyspieszyć zwrot podatku z zagranicy?

Ubezpieczenie zawodowe jako koszt uzyskania przychodu w Niemczech

Ubezpieczenie zawodowe jako koszt uzyskania przychodu w Niemczech : ubezpieczenia związane z pracą stanowią koszty uzyskania przychodu Składki na wiele polis ubezpieczeniowych można odliczyć jako wydatki emerytalne. Istnieją jednak górne limity w tym zakresie, które często są już wyczerpane wraz ze składkami na ubezpieczenie zdrowotne. Z tego powodu dodatkowe polisy ubezpieczeniowe nie są ujmowane w…

Zapłacisz podatek katastralny w Niemczech? Dowiedź się, kogo dotyczy ta opłata

Oszczędzaj na niemieckich podatkach jako właściciel domu.

Dla wielu osób posiadanie własnego domu jest ważnym kamieniem milowym w życiu. Jako właściciel domu, nie tylko cieszysz się swobodą życia na własnej ziemi, ale także masz możliwość skorzystania z szeregu ulg podatkowych w niemieckim zeznaniu podatkowym! Jedyną różnicą jest to, czy sam mieszkasz w swoim domu, czy jesteś właścicielem nieruchomości. Tak czy inaczej, powinieneś…

Pobyt w szpitalu w Niemczech w pigułce

Pobyt w szpitalu w Niemczech w pigułce Pobyt w szpitalu w Niemczech może budzić wiele pytań, szczególnie jeśli jesteś obcokrajowcem. W tym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze aspekty związane z leczeniem szpitalnym w Niemczech, odpowiadając na najczęściej zadawane pytania. Kto płaci za szpital w Niemczech? W Niemczech koszty leczenia szpitalnego są zazwyczaj pokrywane przez ubezpieczenie…

Współpracują z nami: