Podatki Meritum » Blog » System podatkowy w Holandii 2023
Poznaj jak działa system podatkowy w Holandii. Przedstawiamy stawki podatku, terminy i przykłady obliczenia.
Niderlandy to dla wielu osób atrakcyjne miejsce nie tylko pod względem turystycznym, ale także zarobkowym. Jeśli wyjeżdżasz do legalnej pracy do Holandii, to obejmuje Cię obowiązek podatkowy. Oznacza to, że musisz się rozliczyć ze swoich dochodów z tamtejszym urzędem skarbowym. Co warto wiedzieć o systemie podatkowym w Holandii?
Legalnie zatrudnieni pracownicy, którzy uzyskują przychody w Holandii, są zobowiązani do złożenia rocznego zeznania podatkowego. Podobny obowiązek dotyczy osób, które w ciągu roku kilkakrotnie zmieniały pracodawcę. Jeżeli miałeś podobną sytuację, to powinieneś otrzymać od każdego pracodawcy karty podatkowe Jaaropgave lub Jaaropgaaf. Alternatywnie możesz rozliczyć PIT na podstawie Salarisa, czyli odcinka z wypłaty.
Zdarzają się sytuacje, w których urząd skarbowy wysyła pismo z informacją o konieczności złożenia zeznania. Nie lekceważ go, ponieważ niedostarczenie dokumentów wiąże się z dotkliwymi karami pieniężnymi, nawet do 5000 euro.
Wszyscy pracownicy delegowani do pracy w Holandii są zobowiązani do zapłaty podatku, jeśli przebywają na jej terenie w ciągu roku powyżej 183 dni. Jeśli pracujesz i mieszkasz w Holandii powyżej tego okresu, otrzymasz holenderską rezydencję podatkową.
W Niderlandach obowiązuje progresywna skala podatkowa. Oznacza to, że wysokość podatków, które płacisz, zależy od poziomu Twoich dochodów. Jeszcze do 2020 roku w Holandii obowiązywały trzy progi podatkowe, ale obecnie są dwa.
Progi podatkowe w Holandii 2022:
Progi podatkowe w Holandii 2023:
W przypadku osiągnięcia drugiego progu podatkowego wyższa stawka dotyczy wyłącznie różnicy pomiędzy uzyskanym dochodem a ustaloną kwotą 68 705 euro.
Przykład rozliczenia podatku:
Roczne zarobki: 70 000 euro
70 000 - 68 705 = 1 295 euro
68 705 × 37,07% = 25 468 euro – kwota podatku
1 295 × 49,50% = 641 euro – kwota podatku
Skontaktuj się z nami!
DARMOWA WYCENA👋Każdy podatnik osiągający dochody ma obowiązek złożenia zeznania podatkowego. Na skompletowanie dokumentów i przygotowanie formularzy są trzy miesiące od momentu zakończenia poprzedniego roku podatkowego. W Holandii jest on tożsamy z rokiem kalendarzowym. Warto dotrzymywać terminów, bo ich przekroczenie może się wiązać z nałożeniem kary pieniężnej.
Należy zaznaczyć, że zgodnie z niderlandzkim prawem dochody uzyskane w Holandii możesz rozliczyć do pięciu lat wstecz.
Lata i terminy, za które można rozliczyć podatek:
Przygotowanie zeznania przez doświadczoną kancelarię podatkową umożliwi ustalenie potencjalnego zwrotu podatku z Holandii. Warto to zadanie powierzyć specjalistom, którzy wiedzą, jakie ulgi Ci przysługują i potrafią oszacować kwotę nadpłaty.
Osoby pracujące w Niderlandach mogą skorzystać z ulgi podatkowej, która wynosi 30% dochodu. Oznacza to, że opisane wcześniej progi podatkowe będą miały zastosowanie wyłącznie do 70% osiągniętych zarobków.
Ulga dotyczy wyspecjalizowanych pracowników, czyli np. osób zatrudnionych w medycynie, branży IT czy budownictwie. Wymienione grupy zawodowe będą mogły skorzystać z ulgi podatkowej w wysokości 30%.
Od 1 stycznia 2022 roku osoby pracujące na własny rachunek mogą skorzystać z odliczenia od podatku w wysokości do 6 310 euro. Przed wprowadzeniem zmian kwota ta wynosiła 6670 euro. Trzeba zaznaczyć, że wartość odliczenia będzie systematycznie spadać. Do 2036 roku będzie prawdopodobnie wynosić 3240 euro.
Chcesz rozliczyć podatek w Holandii? A może zależy Ci na zwrocie nadpłaconych składek na jego poczet? Od 13 lat pomagamy naszym klientom w tego typu formalnościach. Wypełnij formularz kontaktowy, a my oddzwonimy i przedstawimy Ci korzyści ze współpracy z Podatkimeritum.
Średnia ocena:
4.5/5.0
Na podstawie:
6 opinii
Holandia słynie z dobrze zorganizowanego i rozbudowanego systemu wsparcia społecznego, znanego jako socjal. Ten system zapewnia szeroki zakres usług, świadczeń i programów, które mają na celu pomaganie osobom potrzebującym, takim jak bezrobotni, osoby niepełnosprawne, rodziny, osoby starsze i wiele innych. W artykule tym przyjrzymy się bliżej socjalu w Holandii i omówimy kluczowe aspekty tego systemu.…
Więc mieszkasz w Holandii i nadszedł czas na rozliczenie podatków. Powiemy Ci coś – to nie musi być taki ból głowy, jak myślisz. Zamiast tego, powitaj DigiD – Twój cyfrowy klucz do podatków w Holandii. To proste, wygodne i zupełnie cyfrowe rozwiązanie, które ułatwi Ci cały proces. Ale poczekaj, czujesz się trochę zagubiony? Spokojnie, jesteśmy…
Holandia – kraj wiatraków, tulipanów i znanych malarzy. Ale czy wiesz, że jest także miejscem, gdzie możesz rozpocząć swoją przygodę z samozatrudnieniem? ZZP (Zelfstandige Zonder Personeel), czyli samozatrudnienie, jest popularną opcją wśród osób pragnących prowadzić własny biznes w Holandii. W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć o ZZP w Holandii – od zalet…
Cóż za niespodzianka! Przybywasz do Holandii, pełen optymizmu i gotów do nowych wyzwań. A potem przychodzi czas na zrozumienie systemu podatkowego tego kraju. Może to wywołać zawrót głowy, ale nie martw się – jesteśmy tutaj, aby pomóc. Tematem, którym się dzisiaj zajmiemy, jest pytanie, które pewnie nie raz sobie zadałeś – co można odliczyć od…
Otrzymałeś pismo Verklaring geen privégebruik auto? W tym wpisie wyjaśnimy Ci dlaczego urząd wysłał do Ciebie list i co musisz zrobić, aby nie otrzymać kary.
Pobierz aktualne zaświadczenie o dochodach z Holandii na 2023 rok w formacie PDF. Zaświadczenie konieczne jest do złożenia deklaracji podatkowej w Belastgindienst.
Współpracują z nami: