Meritum Podatki

System podatkowy w Holandii 2023

Poznaj jak działa system podatkowy w Holandii. Przedstawiamy stawki podatku, terminy i przykłady obliczenia.

Niderlandy to dla wielu osób atrakcyjne miejsce nie tylko pod względem turystycznym, ale także zarobkowym. Jeśli wyjeżdżasz do legalnej pracy do Holandii, to obejmuje Cię obowiązek podatkowy. Oznacza to, że musisz się rozliczyć ze swoich dochodów z tamtejszym urzędem skarbowym. Co warto wiedzieć o systemie podatkowym w Holandii?

Kogo dotyczy obowiązek podatkowy w Holandii?

Legalnie zatrudnieni pracownicy, którzy uzyskują przychody w Holandii, są zobowiązani do złożenia rocznego zeznania podatkowego. Podobny obowiązek dotyczy osób, które w ciągu roku kilkakrotnie zmieniały pracodawcę. Jeżeli miałeś podobną sytuację, to powinieneś otrzymać od każdego pracodawcy karty podatkowe Jaaropgave lub Jaaropgaaf. Alternatywnie możesz rozliczyć PIT na podstawie Salarisa, czyli odcinka z wypłaty.

Zdarzają się sytuacje, w których urząd skarbowy wysyła pismo z informacją o konieczności złożenia zeznania. Nie lekceważ go, ponieważ niedostarczenie dokumentów wiąże się z dotkliwymi karami pieniężnymi, nawet do 5000 euro.

Wszyscy pracownicy delegowani do pracy w Holandii są zobowiązani do zapłaty podatku, jeśli przebywają na jej terenie w ciągu roku powyżej 183 dni. Jeśli pracujesz i mieszkasz w Holandii powyżej tego okresu, otrzymasz holenderską rezydencję podatkową.

Progi podatkowe w Holandii 2022

W Niderlandach obowiązuje progresywna skala podatkowa. Oznacza to, że wysokość podatków, które płacisz, zależy od poziomu Twoich dochodów. Jeszcze do 2020 roku w Holandii obowiązywały trzy progi podatkowe, ale obecnie są dwa.

Progi podatkowe w Holandii 2022:

  • 37,07% – stawka dotyczy podatników, których zarobki nie przekroczyły 68 705 euro w skali roku;
  • 49,50% – stawka dotyczy podatników, którzy osiągnęli dochody wyższe niż 68 705 euro.

Progi podatkowe w Holandii 2023:

  • 36,93% – stawka dotyczy podatników, których zarobki nie przekroczyły 68 705 euro w skali roku;
  • 49,50% – stawka dotyczy podatników, którzy osiągnęli dochody wyższe niż 68 705 euro.

W przypadku osiągnięcia drugiego progu podatkowego wyższa stawka dotyczy wyłącznie różnicy pomiędzy uzyskanym dochodem a ustaloną kwotą 68 705 euro.

Przykład rozliczenia podatku:

Roczne zarobki: 70 000 euro

70 000 - 68 705 = 1 295 euro

68 705 × 37,07% = 25 468 euro – kwota podatku

1 295 × 49,50% = 641 euro – kwota podatku

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

Termin złożenia zeznania podatkowego w Holandii

Każdy podatnik osiągający dochody ma obowiązek złożenia zeznania podatkowego. Na skompletowanie dokumentów i przygotowanie formularzy są trzy miesiące od momentu zakończenia poprzedniego roku podatkowego. W Holandii jest on tożsamy z rokiem kalendarzowym. Warto dotrzymywać terminów, bo ich przekroczenie może się wiązać z nałożeniem kary pieniężnej.

Należy zaznaczyć, że zgodnie z niderlandzkim prawem dochody uzyskane w Holandii możesz rozliczyć do pięciu lat wstecz.

Lata i terminy, za które można rozliczyć podatek: 

  • Rok 2017 – możesz rozliczyć do 31 grudnia 2022;
  • Rok 2018 – możesz rozliczyć do 31 grudnia 2023;
  • Rok 2019 – możesz rozliczyć do 31 grudnia 2024;
  • Rok 2020 – możesz rozliczyć do 31 grudnia 2025;
  • Rok 2021 – możesz rozliczyć do 31 grudnia 2026;
  • Rok 2022 – możesz rozliczyć do 31 grudnia 2027.

Przygotowanie zeznania przez doświadczoną kancelarię podatkową umożliwi ustalenie potencjalnego zwrotu podatku z Holandii. Warto to zadanie powierzyć specjalistom, którzy wiedzą, jakie ulgi Ci przysługują i potrafią oszacować kwotę nadpłaty.

Jakie ulgi podatkowe w Holandii przysługują migrantom?

Osoby pracujące w Niderlandach mogą skorzystać z ulgi podatkowej, która wynosi 30% dochodu. Oznacza to, że opisane wcześniej progi podatkowe będą miały zastosowanie wyłącznie do 70% osiągniętych zarobków.

Ulga dotyczy wyspecjalizowanych pracowników, czyli np. osób zatrudnionych w medycynie, branży IT czy budownictwie. Wymienione grupy zawodowe będą mogły skorzystać z ulgi podatkowej w wysokości 30%.

Odliczenia dla osób samozatrudnionych w Holandii

Od 1 stycznia 2022 roku osoby pracujące na własny rachunek mogą skorzystać z odliczenia od podatku w wysokości do 6 310 euro. Przed wprowadzeniem zmian kwota ta wynosiła 6670 euro. Trzeba zaznaczyć, że wartość odliczenia będzie systematycznie spadać. Do 2036 roku będzie prawdopodobnie wynosić 3240 euro.

Chcesz rozliczyć podatek w Holandii? A może zależy Ci na zwrocie nadpłaconych składek na jego poczet? Od 13 lat pomagamy naszym klientom w tego typu formalnościach. Wypełnij formularz kontaktowy, a my oddzwonimy i przedstawimy Ci korzyści ze współpracy z Podatkimeritum.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.5/5.0
Na podstawie: 6 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Socjal w Holandii – kluczowe aspekty wsparcia społecznego w Królestwie Niderlandów

Holandia słynie z dobrze zorganizowanego i rozbudowanego systemu wsparcia społecznego, znanego jako socjal. Ten system zapewnia szeroki zakres usług, świadczeń i programów, które mają na celu pomaganie osobom potrzebującym, takim jak bezrobotni, osoby niepełnosprawne, rodziny, osoby starsze i wiele innych. W artykule tym przyjrzymy się bliżej socjalu w Holandii i omówimy kluczowe aspekty tego systemu.…

Jak rozliczyć się z podatku w Holandii za pomocą DigiD?

Więc mieszkasz w Holandii i nadszedł czas na rozliczenie podatków. Powiemy Ci coś – to nie musi być taki ból głowy, jak myślisz. Zamiast tego, powitaj DigiD – Twój cyfrowy klucz do podatków w Holandii. To proste, wygodne i zupełnie cyfrowe rozwiązanie, które ułatwi Ci cały proces. Ale poczekaj, czujesz się trochę zagubiony? Spokojnie, jesteśmy…

ZZP w Holandii – samozatrudnienie w Krainie Tulipanów

Holandia – kraj wiatraków, tulipanów i znanych malarzy. Ale czy wiesz, że jest także miejscem, gdzie możesz rozpocząć swoją przygodę z samozatrudnieniem? ZZP (Zelfstandige Zonder Personeel), czyli samozatrudnienie, jest popularną opcją wśród osób pragnących prowadzić własny biznes w Holandii. W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć o ZZP w Holandii – od zalet…

Co można odliczyć od podatku w Holandii?

Cóż za niespodzianka! Przybywasz do Holandii, pełen optymizmu i gotów do nowych wyzwań. A potem przychodzi czas na zrozumienie systemu podatkowego tego kraju. Może to wywołać zawrót głowy, ale nie martw się – jesteśmy tutaj, aby pomóc. Tematem, którym się dzisiaj zajmiemy, jest pytanie, które pewnie nie raz sobie zadałeś – co można odliczyć od…

Verklaring geen privégebruik auto

Otrzymałeś pismo Verklaring geen privégebruik auto? W tym wpisie wyjaśnimy Ci dlaczego urząd wysłał do Ciebie list i co musisz zrobić, aby nie otrzymać kary.

Zaświadczenie o dochodach Holandia 2023

Pobierz aktualne zaświadczenie o dochodach z Holandii na 2023 rok w formacie PDF. Zaświadczenie konieczne jest do złożenia deklaracji podatkowej w Belastgindienst.

Współpracują z nami: