Meritum Podatki

Przybliżamy system podatkowy w Holandii 2023! Co warto wiedzieć? Jak najlepiej się rozliczyć?

Poznaj jak działa system podatkowy w Holandii. Przedstawiamy stawki podatku, terminy i przykłady obliczenia.

Przybliżamy system podatkowy w Holandii 2023! Co warto wiedzieć? Jak najlepiej się rozliczyć?

Niderlandy to dla wielu osób atrakcyjne miejsce nie tylko pod względem turystycznym, ale także zarobkowym. Jeśli wyjeżdżasz do legalnej pracy do Holandii, to obejmuje Cię obowiązek podatkowy. Oznacza to, że musisz się rozliczyć ze swoich dochodów z tamtejszym urzędem skarbowym. Co warto wiedzieć o systemie podatkowym w Holandii?

Kogo dotyczy obowiązek podatkowy w Holandii?

Legalnie zatrudnieni pracownicy, którzy uzyskują przychody w Holandii, są zobowiązani do złożenia rocznego zeznania podatkowego. Podobny obowiązek dotyczy osób, które w ciągu roku kilkakrotnie zmieniały pracodawcę. Jeżeli miałeś podobną sytuację, to powinieneś otrzymać od każdego pracodawcy karty podatkowe Jaaropgave lub Jaaropgaaf. Alternatywnie możesz rozliczyć PIT na podstawie Salarisa, czyli odcinka z wypłaty.

Zdarzają się sytuacje, w których urząd skarbowy wysyła pismo z informacją o konieczności złożenia zeznania. Nie lekceważ go, ponieważ niedostarczenie dokumentów wiąże się z dotkliwymi karami pieniężnymi, nawet do 5000 euro.

Wszyscy pracownicy delegowani do pracy w Holandii są zobowiązani do zapłaty podatku, jeśli przebywają na jej terenie w ciągu roku powyżej 183 dni. Jeśli pracujesz i mieszkasz w Holandii powyżej tego okresu, otrzymasz holenderską rezydencję podatkową.

Progi podatkowe w Holandii 2022

W Niderlandach obowiązuje progresywna skala podatkowa. Oznacza to, że wysokość podatków, które płacisz, zależy od poziomu Twoich dochodów. Jeszcze do 2020 roku w Holandii obowiązywały trzy progi podatkowe, ale obecnie są dwa.

Progi podatkowe w Holandii 2022:

  • 37,07% – stawka dotyczy podatników, których zarobki nie przekroczyły 68 705 euro w skali roku;
  • 49,50% – stawka dotyczy podatników, którzy osiągnęli dochody wyższe niż 68 705 euro.

Progi podatkowe w Holandii 2023:

  • 36,93% – stawka dotyczy podatników, których zarobki nie przekroczyły 68 705 euro w skali roku;
  • 49,50% – stawka dotyczy podatników, którzy osiągnęli dochody wyższe niż 68 705 euro.

Jak obliczyć wysokość podatku w Holandii? W przypadku osiągnięcia drugiego progu podatkowego wyższa stawka dotyczy wyłącznie różnicy pomiędzy uzyskanym dochodem a ustaloną kwotą 68 705 euro.

Przykład rozliczenia podatku:

Roczne zarobki: 70 000 euro

70 000 - 68 705 = 1 295 euro

68 705 × 37,07% = 25 468 euro – kwota podatku

1 295 × 49,50% = 641 euro – kwota podatku

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

Termin złożenia zeznania podatkowego w Holandii

Każdy podatnik osiągający dochody ma obowiązek złożenia zeznania podatkowego. Na skompletowanie dokumentów i przygotowanie formularzy są trzy miesiące od momentu zakończenia poprzedniego roku podatkowego. W Holandii jest on tożsamy z rokiem kalendarzowym. Warto dotrzymywać terminów, bo ich przekroczenie może się wiązać z nałożeniem kary pieniężnej.

Należy zaznaczyć, że zgodnie z niderlandzkim prawem dochody uzyskane w Holandii możesz rozliczyć do pięciu lat wstecz. Potrzebny będzie do tego numer BSN zarówno osoby składającej zeznanie, jak i partnera fiskalnego w przypadku rozliczenia wspólnego.

Lata i terminy, za które można rozliczyć podatek: 

  • Rok 2017 – możesz rozliczyć do 31 grudnia 2022;
  • Rok 2018 – możesz rozliczyć do 31 grudnia 2023;
  • Rok 2019 – możesz rozliczyć do 31 grudnia 2024;
  • Rok 2020 – możesz rozliczyć do 31 grudnia 2025;
  • Rok 2021 – możesz rozliczyć do 31 grudnia 2026;
  • Rok 2022 – możesz rozliczyć do 31 grudnia 2027.

Przygotowanie zeznania przez doświadczoną kancelarię podatkową umożliwi ustalenie potencjalnego zwrotu podatku z Holandii. Warto to zadanie powierzyć specjalistom, którzy wiedzą, jakie ulgi Ci przysługują i potrafią oszacować kwotę nadpłaty.

Jakie ulgi podatkowe w Holandii przysługują migrantom?

Osoby pracujące w Niderlandach mogą skorzystać z ulgi podatkowej, która wynosi 30% dochodu. Oznacza to, że opisane wcześniej progi podatkowe będą miały zastosowanie wyłącznie do 70% osiągniętych zarobków.

Ulga dotyczy wyspecjalizowanych pracowników, czyli np. osób zatrudnionych w medycynie, branży IT czy budownictwie. Wymienione grupy zawodowe będą mogły skorzystać z ulgi podatkowej w wysokości 30%. Warto dokładnie dowiedzieć się, co wpływa na wysokość podatku w Holandii i jakie są możliwości jego obniżenia – dzięki temu rozliczać będziemy się świadomie i uzyskamy najkorzystniejszy zwrot.

Odliczenia dla osób samozatrudnionych w Holandii

Od 1 stycznia 2022 roku osoby pracujące na własny rachunek mogą skorzystać z odliczenia od podatku w wysokości do 6 310 euro. Przed wprowadzeniem zmian kwota ta wynosiła 6670 euro. Trzeba zaznaczyć, że wartość odliczenia będzie systematycznie spadać. Do 2036 roku będzie prawdopodobnie wynosić 3240 euro.

Chcesz rozliczyć podatek w Holandii? A może zależy Ci na zwrocie nadpłaconych składek na jego poczet? Od 13 lat pomagamy naszym klientom w tego typu formalnościach. Wypełnij formularz kontaktowy, a my oddzwonimy i przedstawimy Ci korzyści ze współpracy z Podatkimeritum.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.7/5.0
Na podstawie: 11 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Za jakie lata mogę rozliczyć podatek z Holandii?

Możliwość rozliczenia podatku z Holandii istnieje do 5 lat wstecz. Oznacza to, że w 2023 roku można złożyć deklarację za lata 2018-2022.  Termin na uregulowanie swoich zobowiązań podatkowych w Holandii różni się w zależności od statusu meldunkowego. Osoby, które nie są zameldowane w Holandii, mają czas do 1 lipca roku następującego po roku, w którym…

Tłumaczenie Jaaropgave - pozycje na dokumencie w języku polskim

Przewodnik po holenderskim dokumencie podatkowym Zastanawiasz się, jak interpretować jarograf? Jest to częste zapytanie wśród osób, które otrzymują ten holenderski dokument podatkowy.  Chociaż Jaaropgaaf jest standardowym dokumentem holenderskiego systemu podatkowego, jego zrozumienie może być bardzo trudne dla osób, które nie mówią po holendersku. Sama terminologia podatkowa jest często złożona, a gdy doda się do tego…

Czy mogę złożyć korektę rozliczenia podatkowego w Holandii?

Czy mogę złożyć korektę rozliczenia podatkowego w Holandii? Odebrałeś wstępną decyzję podatkową, która prezentuje odmienną kwotę zwrotu podatku, niż się spodziewałeś? Wzywają Cię do dokonania dopłaty do podatku, z czym absolutnie się nie zgadzasz? Posiadasz prawo do złożenia sprzeciwu wobec decyzji fiskusa. Dowiedz się, w jakim terminie należy to uczynić oraz jak długo trwa procedura…

Burgerservicenummer (numer BSN) dawny sofi numer

Co oznacza numer identyfikacji społeczno-podatkowej BSN w Holandii? Numer BSN, wcześniej znany jako numer sofi (sociaal-fiscaal nummer), czyli numer identyfikacji społeczno-podatkowej, to polski odpowiednik numeru obsługi obywatela i składa się on z 9 cyfr. BSN w Holandii jest równoznaczny z polskim numerem PESEL i przydzielany jest zarówno obywatelom holenderskim, jak i obcokrajowcom przebywającym na terenie…

Jak odzyskać Jarograf z Holandii?

Chcąc dopełnić formalności podatkowych i uzyskać zwrot podatku z terenu Holandii, niezbędne jest posiadanie dokumentu Jaaropgaaf od każdego pracodawcy, z którym byliśmy związani umową o pracę w analizowanym okresie podatkowym. Dokument ten, znanym również jako holenderska karta podatkowa, otrzymuje się od pracodawcy, gdy rok podatkowy dobiegnie końca, maksymalnie do końca marca. Rok podatkowy pokrywa się…

Czy pracując w Holandii muszę się rozliczyć w Polsce?

Czy pracując w Holandii muszę się rozliczyć w Polsce? Zobowiązanie podatkowe dotyczy wszystkich osób, które zamieszkują na obszarze Polski (miejsce pobytu nie jest tożsame z miejscem zameldowania). Innymi słowy, oznacza to, iż osoba bez meldunku, ale z tzw. centrum zainteresowań życiowych w Polsce, podlega obowiązkowi podatkowemu i musi corocznie składać deklarację podatkową, uwzględniając w niej…

Współpracują z nami: