Meritum Podatki

Wniosek o ulgę podatkową w Niemczech: Więcej netto co miesiąc z ulgą na podatek dochodowy

Wniosek o ulgę podatkową w Niemczech: Więcej netto co miesiąc z ulgą na podatek dochodowy Dzięki uldze dochód podlegający opodatkowaniu zmniejsza się, a pracodawca musi potrącić mniej podatku dochodowego. W rezultacie co miesiąc na Twoim koncie pojawia się większy dochód netto niż wcześniej. Aby skorzystać z procedury obniżenia podatku dochodowego, należy złożyć wniosek do urzędu…

Czym jest kildeskatt på lønn i jak wpłynie to na rozliczenia podatkowe w Norwegii?

Wniosek o ulgę podatkową w Niemczech: Więcej netto co miesiąc z ulgą na podatek dochodowy

Dzięki uldze dochód podlegający opodatkowaniu zmniejsza się, a pracodawca musi potrącić mniej podatku dochodowego. W rezultacie co miesiąc na Twoim koncie pojawia się większy dochód netto niż wcześniej. Aby skorzystać z procedury obniżenia podatku dochodowego, należy złożyć wniosek do urzędu skarbowego o ulgę podatkową. Wydatki zmniejszające obciążenie podatkowe są uwzględniane od razu, a nie dopiero po złożeniu zeznania podatkowego w kolejnym roku.

Wniosek możesz złożyć do końca listopada bieżącego roku - skorzystasz wtedy z niższych odliczeń od następnego miesiąca. Jest to szczególnie interesujące, jeśli otrzymujesz specjalne płatności, takie jak premia świąteczna. Dzięki indywidualnej kwocie wolnej od podatku możesz szybko poprawić swoją płynność finansową, ale nadal nie oszczędzać podatku dochodowego po obowiązkowym zeznaniu podatkowym. Otrzymujesz pieniądze od państwa natychmiast, które w przeciwnym razie otrzymałbyś dopiero w następnym roku wraz z zeznaniem podatkowym. Jest to wysoce zalecane, szczególnie w czasach rosnącej inflacji.

Na jakie wydatki przysługuje ulga?

Odliczenie od podatku dochodowego można wprowadzić w przypadku wydatków związanych z dochodami z pracy, wydatków specjalnych lub wydatków nadzwyczajnych.

Przykłady wydatków związanych z dochodami:

  • Wydatki na przejazdy między domem a miejscem pracy (dodatek na dojazdy do pracy),
  • Wydatki na podróże (chyba że firma zwraca je bez podatku),
  • Wydatki na sprzęt roboczy, taki jak literatura specjalistyczna, narzędzia lub typowa odzież robocza,
  • koszty studiów lub dodatek na nowe biuro domowe,
  • podwójne utrzymanie domu,
  • składki na stowarzyszenia zawodowe i
  • koszty szkoleń zawodowych.

Przykłady wydatków specjalnych:

  • Świadczenia alimentacyjne na rzecz rozwiedzionego lub pozostającego w trwałej separacji małżonka lub partnera,
  • koszty opieki nad dziećmi,
  • darowizny,
  • Czesne,
  • Koszty do 6000 euro rocznie na własne kształcenie zawodowe (pierwszy stopień, pierwsze szkolenie zawodowe) oraz
  • Zapłacony podatek kościelny (wyjątek: podatek kościelny od zryczałtowanego podatku u źródła).

Składki na ubezpieczenie zdrowotne, pielęgnacyjne i emerytalne są już uwzględniane przez pracodawcę przy odliczaniu podatku dochodowego od ryczałtu emerytalnego. W związku z tym nie są one brane pod uwagę przy ubieganiu się o obniżenie podatku dochodowego.

Przykłady wydatków nadzwyczajnych:

  • Koszty choroby i opieki,
  • Wydatki na naprawy domu zajmowanego przez właściciela po katastrofie, takiej jak pożar lub powódź,
  • Zasiłek na specjalne potrzeby związane z kształceniem zawodowym dorosłego dziecka, które mieszka poza domem (zasiłek szkoleniowy),
  • wydatki na alimenty dla osób prawnie uprawnionych do alimentów,
  • ryczałt dla osób niepełnosprawnych i
  • ryczałt dla osób pozostających na utrzymaniu.

Zasadniczo indywidualne dodatki mają zastosowanie przez maksymalnie dwa lata podatkowe. Wyjątkiem jest ryczałt dla osób niepełnosprawnych lub osób pozostających na utrzymaniu. Gdy tylko ryczałt zostanie zapisany jako elektroniczna funkcja odliczenia podatku od wynagrodzenia (Elstam), nie trzeba o niego ponownie wnioskować. Te dwie ulgi również nie oznaczają automatycznie, że musisz przygotować zeznanie podatkowe.

Możliwe jest również wprowadzenie ulgi z tytułu :

  • ujemny dochód z aktywów kapitałowych, który nie podlega zakazowi kompensacji strat,
  • ujemnej sumy dochodów z rolnictwa i leśnictwa, działalności gospodarczej, samozatrudnienia, najmu i dzierżawy oraz innych dochodów,
  • obniżenie podatku z tytułu wydatków na zatrudnienie związane z gospodarstwem domowym oraz na korzystanie z usług związanych z gospodarstwem domowym i usług rzemieślniczych.
  • Koszty pracy i podróży związane z usługami związanymi z gospodarstwem domowym i usługami rzemieślniczymi w prywatnych gospodarstwach domowych liczą się od pierwszego euro przy obliczaniu ulgi. Można je uwzględnić jako ulgę w podatku dochodowym do czterokrotności kwoty wynikającej z tego obniżki podatku. Ma to zastosowanie, jeśli nie są one zwracane przez stronę trzecią (np. firmę ubezpieczeniową).

W przypadku usług złotej rączki maksymalna ulga podatkowa wynosi 20% rzeczywistych wydatków, ograniczonych do 1.200 EUR; maksymalna kwota wolna od podatku wynosi wówczas 4.800 EUR (= 4 x 1.200 EUR). Maksymalną kwotę można osiągnąć, jeśli koszty pracy za usługi rzemieślnicze wynoszą co najmniej 6000 euro. W przypadku usług związanych z gospodarstwem domowym ulga podatkowa jest ograniczona do 510 euro, a zatem kwota wolna od podatku wynosi 2 040 euro (= 4 x 510 euro).

Jakie terminy mają zastosowanie?

Wniosek o obniżenie podatku dochodowego za rok 2024 można  złożyć do 30 listopada 2024 roku. Jest to generalnie ważne do końca roku. Może to być szczególnie opłacalne, jeśli spodziewasz się specjalnych płatności, takich jak premia świąteczna pod koniec roku.

Zazwyczaj jest ona wypłacana wraz z wynagrodzeniem za listopad. Pracownicy powinni złożyć wniosek o dodatek najpóźniej do końca października, aby mogli z niego skorzystać wraz z listopadową wypłatą. Procedura jest uregulowana prawnie w art. 39a ustawy o podatku dochodowym.

Od 1. dnia następnego miesiąca ulga podatkowa staje się jedną z funkcji w elektronicznej wersji karty podatkowej, zwanej Elstam (skrót od elektronicznych funkcji odliczeń od podatku od wynagrodzeń). Procedura obniżenia podatku dochodowego rozpoczyna się zazwyczaj w październiku poprzedniego roku, za który ma obowiązywać ulga wolna od podatku. Można również ubiegać się o ulgę na dwa lata kalendarzowe zamiast jednego. Pozwala to zaoszczędzić trochę pracy. Kwota wolna od podatku jest kwotą roczną i jest rozłożona na miesiące następujące po złożeniu wniosku.

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

Przykład: dodatek w wysokości 1800 euro, o który wnioskowano w dniu

  • 30 sierpnia 2023 r. na 2023 r. = od września do grudnia 2023 r. po 450 euro,
  • 30 września 2023 r. na 2023 r. = od października do grudnia 2023 r. po 600 euro,
  • 31 października 2023 r. na 2023 r. = na listopad i grudzień 2023 r. po 900 euro,
  • 30 listopada 2023 r. za 2023 r. = za grudzień 2023 r. całe 1800 euro,
  • w przypadku jednoczesnego złożenia wniosku na 2024 r. = 150 euro za każdy miesiąc od stycznia do grudnia 2024 r.

Szczególna cecha ma zastosowanie w przypadku złożenia wniosku w styczniu 2024 r.: W takim przypadku ulga podatkowa jest obliczana z mocą wsteczną od dnia 1 stycznia 2024 r.

Jeśli coś się zmieniło w grudniu 2023 r. i w związku z tym złożyłeś wniosek dopiero po 30 listopada 2023 r., zmiany te nie były już brane pod uwagę w procedurze obniżenia podatku dochodowego za bieżący rok. O ulgę podatkową można ubiegać się dopiero w zeznaniu podatkowym za rok 2023.

Możesz poprosić o wydruk swojego Elstam w urzędzie skarbowym do swojej dokumentacji. Nie musisz jednak przekazywać wydruku swojemu pracodawcy, ponieważ zostanie on poinformowany o kwotach wolnych od podatku i wszystkich innych zmianach w dochodzie podlegającym opodatkowaniu w ramach elektronicznej procedury odzyskiwania.

Jeśli na przykład nie złożysz wniosku o kwotę wolną od podatku za bieżący rok do końca listopada, możesz zachować ostrożność i poinformować dział płac swojego pracodawcy, że powinien zastosować kwotę wolną od podatku na odcinku wypłaty za grudzień.

Jak uzyskać limit kosztów do złożenia wniosku?

Aby urząd skarbowy mógł wprowadzić dla Ciebie ulgę podatkową, Twoje wydatki muszą zasadniczo przekraczać 600 euro. Aby ustalić ten limit, urząd odlicza dodatek pracowniczy w wysokości 1230 euro (lub 102 euro w przypadku płatności emerytalnych) od wydatków związanych z dochodami. Oznacza to, że jeśli ubiegasz się tylko o wydatki związane z dochodami, musiałyby one wynosić co najmniej 1830 euro.

Niektóre wydatki specjalne, wydatki nadzwyczajne o charakterze ogólnym oraz świadczenia alimentacyjne na rzecz małżonków i innych krewnych to wydatki, które są wykorzystywane do obliczenia limitu wniosku. W przypadku wydatków specjalnych urząd skarbowy bierze pod uwagę co najmniej ryczałt w wysokości 36 euro dla osób samotnych i 72 euro dla wspólnie rozliczających się małżeństw i spółek cywilnych. Przed złożeniem wniosku powinieneś z grubsza obliczyć, czy przekroczysz limit 600 euro. 

Limit ten nie ma zastosowania do usług związanych z gospodarstwem domowym, kosztów rzemieślników, pomocy domowej, strat przeniesionych, strat (np. z wynajmu), ryczałtu dla osób niepełnosprawnych i ryczałtu dla osób pozostających na utrzymaniu. W tym przypadku każde euro liczy się do ustalenia ulgi podatkowej. 

Fikcyjny przykład - wariant 1 

Christoph ma 35 lat, jest kawalerem z klasą podatkową 1, jest zatrudniony, podlega podatkowi kościelnemu i mieszka w Berlinie. W październiku 2023 r. składa w swoim urzędzie skarbowym wniosek o obniżenie podatku dochodowego. Jego miesięczne wynagrodzenie brutto wynosi 3500 euro. Wraz z wynagrodzeniem za listopad otrzymuje premię świąteczną w tej samej wysokości. Ponieważ jest w stanie udowodnić, że ma ponad 1 800 euro wydatków związanych z dochodami, ubiega się o dodatek.

Christoph może ubiegać się o dodatek na dojazdy do pracy za samą podróż do pracy: 220 dni razy 20 kilometrów (odległość w jedną stronę z domu do pracy) razy 0,30 euro równa się 1 320 euro. Ma on również inne wydatki związane z dochodami, ponieważ sam poniósł inne koszty związane z pracą i nie otrzymał zwrotu od pracodawcy. Oto przegląd wydatków związanych z dochodami Christopha:

  • Dodatek na dojazdy do pracy: 1 320 euro
  • Koszty szkolenia: 1 500 euro
  • Literatura specjalistyczna: 200 euro
  • Sprzęt do pracy: 500 euro

Łącznie daje to kwotę 3 520 euro. Od tego należy odjąć ryczałt pracowniczy w wysokości 1 230 euro. Daje to kwotę 2 290 euro. 

Christoph ma zatem kwotę wolną od podatku w wysokości 2 290 euro. Jeśli podzieli ją między listopad i grudzień, będzie to po 1 145 euro. 

 

Jak uzyskać ulgę podatkową?

Wniosek o ulgę w podatku dochodowym składa się w urzędzie skarbowym, w którego okręgu mieszka się w momencie składania wniosku. Jeśli masz kilka domów, właściwy jest urząd skarbowy, w którym głównie mieszkasz. W przypadku małżonków lub partnerów posiadających kilka miejsc zamieszkania, właściwy jest urząd skarbowy, w którym głównie mieszka rodzina.

Zasadniczo istnieją trzy możliwości ubiegania się o ulgę podatkową. 

  1. Można wypełnić wymagany formularz bezpośrednio w systemie zarządzania formularzami Federalnej Administracji Podatkowej lub najpierw go pobrać, a następnie wypełnić. W obu przypadkach należy następnie wydrukować wniosek, podpisać go i wysłać do urzędu skarbowego pocztą (nie e-mailem!) lub złożyć go tam bezpośrednio.
  2. Możesz to zrobić całkowicie bez papieru, jeśli złożysz wniosek w My Elster. Jest to możliwe od października 2021 roku. Aby to zrobić, potrzebujesz konta użytkownika w internetowym urzędzie skarbowym. . Pamiętaj, że jeśli rejestrujesz się po raz pierwszy, będziesz musiał poczekać od jednego do dwóch tygodni, zanim otrzymasz kod aktywacyjny pocztą.
  3. Jeśli korzystasz z oprogramowania podatkowego do rozliczeń podatkowych, często możesz użyć go do ubiegania się o ulgę w podatku dochodowym. Wiele programów oferuje dokładnie taką możliwość. 

Ogólnie rzecz biorąc, formularze są podobne do formularzy zeznania podatkowego, ale nie tak obszerne. Należy wypełnić główny formularz i tylko te załączniki, które są potrzebne do wniosku. Istnieje załącznik dotyczący dzieci, załącznik dotyczący wydatków związanych z dochodami, załącznik dotyczący wydatków specjalnych / nadzwyczajnych oraz załącznik dotyczący wydatków związanych z gospodarstwem domowym / środków związanych z energią. Jeśli zarówno Ty, jak i Twój współmałżonek ubiegacie się o wydatki związane z dochodami w ramach wniosku o obniżenie podatku dochodowego, potrzebne będą dwa załączniki dotyczące wydatków związanych z dochodami.

Jeśli ubiegasz się o ulgę w podatku dochodowym po raz pierwszy, musisz przedstawić wiarygodne informacje i - jeśli są dostępne - odpowiednie dowody (na przykład dowód edukacji dziecka i kosztorysy od rzemieślników wskazujące koszty pracy). W przypadku uproszczonego wniosku o obniżenie podatku dochodowego urząd skarbowy nie będzie prosił o dodatkowe dowody poniesionych wydatków, jeśli możesz zapewnić, że nic istotnego się nie zmieniło. 

Uproszczony wniosek o obniżenie podatku dochodowego

Czy chcesz ubiegać się o maksymalną kwotę wolną od podatku w 2024 r., która została obliczona na rok kalendarzowy 2023? To samo dotyczy kwoty wolnej od podatku za rok podatkowy 2024, którą chciałbyś mieć również za rok 2025. Następnie wystarczy wypełnić główny formularz. Swoje dane wpisujesz w sekcji "Obniżenie podatku dochodowego przy zastosowaniu procedury uproszczonej".

Jeśli chcesz zmienić klasę podatkową jako małżeństwo, możesz teraz ubiegać się o to częściej w ciągu roku. W tym celu należy wypełnić "Wniosek o zmianę klasy podatkowej dla małżonków/partnerów życiowych" i podpisać go wspólnie. Jednak od 2018 r. partner w klasie podatkowej 3 lub 5 może również samodzielnie ubiegać się o zmianę na klasę 4. Dotyczy to wówczas obojga partnerów. Jeśli jako małżeństwo chcielibyście kombinacji klasy podatkowej 4/4 ze współczynnikiem, również składacie wniosek o zmianę klasy podatkowej.

Osoby samotnie wychowujące dzieci mogą otrzymać ulgę podatkową w wysokości 4 260 euro w 2023 r. (poprzednio 4 008 euro). Zostanie to uwzględnione w klasie podatkowej 2. Począwszy od drugiego dziecka, rodzice samotnie wychowujący dzieci mają prawo do dodatku do kwoty ulgi w wysokości 240 euro na dziecko. Aby móc zmienić klasę podatkową, można ubiegać się o kwotę ulgi i podwyższoną kwotę jako dodatek w załączniku dotyczącym dzieci do wniosku o obniżenie podatku dochodowego. Alternatywnie można ubiegać się o pełną kwotę ulgi, wypełniając odpowiednie pola w załączniku dotyczącym dzieci w zeznaniu podatkowym.

Jeśli partner wprowadzi się do domu, oznacza to, że wymagania dotyczące kwoty ulgi nie mają już zastosowania. Należy poinformować o tym urząd skarbowy.

Przesyłanie formularzy do urzędu skarbowego 

Twój urząd skarbowy akceptuje następujące trzy opcje, aby upewnić się, że wypełniony, wydrukowany i podpisany formularz dotrze prawidłowo:

  • Albo wyślesz go pocztą, albo udasz się do urzędu skarbowego i zrobisz to osobiście.
  • Alternatywnie możesz wysłać upoważnionego przedstawiciela, który musi się zidentyfikować i któremu wcześniej udzieliłeś nieformalnego pełnomocnictwa na piśmie.
  • W przypadku małżeństw i partnerów, tylko jeden z dwóch partnerów musi być obecny przy składaniu wniosku osobiście, jeśli oboje podpisali wniosek.

Czy musisz złożyć zeznanie podatkowe?

Jeśli urząd skarbowy przyzna ci ulgę podatkową na podstawie twojego wniosku, musisz złożyć zeznanie podatkowe za ubiegły rok bez wezwania. Istnieją następujące wyjątki od tego obowiązku:

  1. Złożyłeś wniosek o zasiłek dla niepełnosprawnych lub zasiłek rodzinny.
  2. Zmieniła się tylko liczba dodatków na dzieci.
  3. Łączne wynagrodzenie uzyskane w roku kalendarzowym 2022 nie przekracza 12 174 euro (23 118 euro dla małżeństw/partnerów życiowych rozliczających się wspólnie). Dotyczy to również emerytów.

Jeśli jesteś samotnym rodzicem, możesz mieć prawo do ulgi. W przypadku wdów i wdowców, którzy korzystają z tzw. podziału miłosierdzia (znanego również jako podział wdowy/wdowca) (klasa podatkowa 3) i jeśli podwyższona kwota została wprowadzona jako elektroniczna funkcja odliczenia podatku dochodowego (Elstam) począwszy od drugiego dziecka, zasadniczo nie ma obowiązku składania zeznania podatkowego.

Obowiązek zgłaszania zmian 

Jeśli zatwierdzona ulga podatkowa nie odpowiada już rzeczywistości, masz obowiązek poinformować o tym urząd skarbowy. Dotyczy to na przykład sytuacji, gdy masz niższy dodatek na dojazdy do pracy ze względu na pracę z domu lub po zmianie pracy, gdy rezygnujesz z podwójnego prowadzenia domu lub gdy nie musisz już płacić alimentów. Musisz również niezwłocznie poinformować urząd skarbowy, jeśli nie jesteś już uprawniony do nieopodatkowanej ulgi na dzieci uczące się mieszkające poza domem lub ulgi dla osób samotnie wychowujących dzieci.

Osoby niepełnosprawne i osoby pozostające na utrzymaniu

Osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o ryczałt w zależności od stopnia niepełnosprawności jako ulgę w procedurze odliczenia podatku dochodowego z powodu zwiększonych wydatków związanych z ich niepełnosprawnością (§ 33b (3) EStG). Alternatywnie mogą oni ubiegać się o ryczałt w ramach rozliczenia podatku dochodowego. Ryczałty dla osób niepełnosprawnych i pozostałych przy życiu członków rodziny są również uwzględnione w Elstam.

W związku z tym musisz ponownie ubiegać się o ryczałt dla osób niepełnosprawnych tylko wtedy, gdy upłynął okres ważności lub zmienił się stopień niepełnosprawności. Jeśli Twoje dziecko jest uprawnione do takiego ryczałtu i ma on zostać przeniesiony na Ciebie, wymaga to również złożenia nowego wniosku.

Dobra wiadomość: w 2021 r. kwoty ryczałtowe znacznie wzrosły - po 45 latach. Ponadto istnieje teraz ryczałt od 20. stopnia niepełnosprawności, który jest zwiększany co dziesięć lat. Jest to regulowane przez ustawę o ryczałtach dla osób niepełnosprawnych. Szczegóły można znaleźć w poradniku Nadzwyczajne obciążenia.

Urząd skarbowy akceptuje te dokumenty jako dowód niepełnosprawności: 

  • w przypadku 50. lub wyższego stopnia niepełnosprawności: legitymacja osoby niepełnosprawnej w stopniu znacznym lub powiadomienie z biura rentowego.
  • w przypadku niższego stopnia niepełnosprawności: zaświadczenie z organu rentowego lub odcinek renty.

Od 2021 r. nie obowiązują już dodatkowe wymogi dla osób z lekkim stopniem niepełnosprawności.

Specjalne funkcje dla osób niewidomych i bezradnych

Od 2021 r. osoby niewidome (BI) i trwale bezradne osoby niepełnosprawne (H) otrzymają ryczałt w wysokości 7 400 euro rocznie, niezależnie od stopnia niepełnosprawności. Organy podatkowe uznają legitymację osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności ze znakiem Bl lub H jako dowód. W przypadku cechy H, od 2017 r. wystarczające jest również powiadomienie o zakwalifikowaniu do stopnia opieki 4 i 5.

Nadzwyczajne obciążenia 

Ryczałt dla osób niepełnosprawnych jest przeznaczony wyłącznie na pokrycie bieżących i typowych wydatków na pomoc w zwykłych i regularnie powtarzających się czynnościach życia codziennego, na opiekę i na zwiększone potrzeby związane z praniem. Są to wydatki, których osoby niepełnosprawne doświadczają w wyniku swojej choroby lub niepełnosprawności i których wyłączna przyczyna jest trudna do udowodnienia.

Podatnicy mogą również uwzględnić wszystkie inne wydatki związane z niepełnosprawnością (takie jak koszty chirurgiczne, leczenie, kuracje, wydatki medyczne i lecznicze, koszty podróży) jako wydatki nadzwyczajne - nawet jeśli ubiegają się o ryczałt jako ulgę w procedurze odliczenia podatku dochodowego (R 33b Wytyczne dotyczące podatku dochodowego).

Ryczałt dla osób pozostających na utrzymaniu wynosi 370 euro rocznie. Jest to korzystne dla osób, którym przyznano bieżące świadczenia rodzinne, na przykład na mocy federalnej ustawy emerytalnej lub z ustawowego ubezpieczenia wypadkowego.

Czy wyższy dochód netto oznacza wyższe świadczenia zastępcze?

Jeśli korzystniejsza klasa podatkowa zostanie uwzględniona w procedurze odliczania podatku dochodowego, może to mieć również pozytywny wpływ na świadczenia państwowe, takie jak zasiłek dla bezrobotnych, ze względu na wyższe wynagrodzenie netto. Aby jednak otrzymać wyższy zasiłek rodzicielski, należy złożyć wniosek o zmianę klasy podatkowej co najmniej siedem miesięcy przed miesiącem rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego. 

Jeśli możesz przewidzieć, że staniesz się bezrobotny, powinieneś złożyć wniosek o korzystniejszą klasę podatkową i ulgę podatkową w odpowiednim czasie. Jeśli zmiana zostanie wprowadzona ze skutkiem najpóźniej od 1 stycznia, otrzymasz wyższy zasiłek dla bezrobotnych.

Należy również przestrzegać odpowiednich terminów dla innych świadczeń socjalnych, takich jak zasiłek macierzyński, dodatek za skrócony czas pracy i zasiłek chorobowy.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.4/5.0
Na podstawie: 10 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Klasa podatkowa 4 ze współczynnikiem - Jak partnerzy sprawiedliwie dzielą podatek dochodowy w Niemczech

Klasa podatkowa 4 ze współczynnikiem - Jak partnerzy sprawiedliwie dzielą podatek dochodowy w Niemczech W przeciwieństwie do singli, w małżeństwie lub zarejestrowanym związku partnerskim można wpływać na wysokość podatku dochodowego płaconego co miesiąc: w zależności od wybranego przedziału podatkowego można skorzystać z korzystnego odliczenia od podatku dochodowego. Należy jednak pamiętać, że w ostatecznym rozrachunku nie…

Opłaty szkolne : Jak odliczyć koszty szkół publicznych od podatku w Niemczech

Opłaty szkolne : Jak odliczyć koszty szkół publicznych od podatku w Niemczech? Istnieją alternatywy dla szkół państwowych, takie jak szkoły z internatem, szkoły chrześcijańskie lub szkoły waldorfskie. W wielu przypadkach szkoły te pobierają opłatę za naukę. Jeśli Twoje dziecko uczęszcza do szkoły prywatnej lub niezależnej, możesz odliczyć 30% czesnego od podatku, maksymalnie do kwoty 5000…

Vakantiegeld – komu przysługuje dodatek urlopowy w Holandii?

Zmiana klasy podatkowej w Niemczech:  jak możesz zmienić swoją klasę podatkową na 2 - i co to dla Ciebie oznacza

Zmiana klasy podatkowej w Niemczech:  jak możesz zmienić swoją klasę podatkową na 2 - i co to dla Ciebie oznacza Podatki są potrącane z wynagrodzenia każdego miesiąca. Ich wysokość zależy po pierwsze od wysokości zarobków, a po drugie od klasy podatkowej (od 1 do 6). Na przykład, płacisz mniejszy podatek dochodowy w klasie podatkowej 3…

Zaliczka na podatek dochodowy w Niemczech- Kiedy należy wpłacać zaliczki na podatek?

Zaliczka na podatek dochodowy w Niemczech- Kiedy należy wpłacać zaliczki na podatek? Pod koniec września 2023 r. przychodzi zawiadomienie o naliczeniu podatku za 2024 r. - z dodatkową opłatą w wysokości 1600 euro. Następnie w liście z urzędu skarbowego otrzymujesz zawiadomienie o zaliczce. W 2024r. należy zapłacić 400 euro zaliczki na podatek co kwartał. A…

Odpowiedzialność podatkowa w Niemczech - nieograniczona czy ograniczona - oto jest pytanie

Odpowiedzialność podatkowa w Niemczech - nieograniczona czy ograniczona - oto jest pytanie To, czy dana osoba podlega podatkowi dochodowemu w Niemczech i w związku z tym jest ogólnie zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego jako osoba fizyczna, zależy od tego, gdzie mieszka i jaki dochód uzyskuje. Większość podatników w Niemczech podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, ponieważ tu…

Gdzie i jak wyrobić numer BSN w Holandii?

Deklaracja podatkowa Załącznik N : Każdy pracownik w Niemczech musi wypełnić ten formularz

Deklaracja podatkowa Załącznik N : Każdy pracownik w Niemczech musi wypełnić ten formularz Jeśli nie masz dużego doświadczenia z rozliczeniami podatkowymi, na początku może być to trochę trudne. Ale z roku na rok będziesz nabierać coraz większej rutyny i obiecuję: gdy urząd skarbowy przeleje zwrot podatku na twoje konto, zapomnisz o całym bólu. Dla wielu…

Współpracują z nami: